Perspektywiczne kierunki studiów - jakie kierunek wybrać?
Bezpłatna konsultacja
Blog

Merytorycznie o studiach za granicą.

19.12.2021
Studia za granicą

Perspektywiczne kierunki studiów

Spis treści
1

Wstęp

2

Jaki jest przepis na wybór odpowiedniego kierunku studiów

3

Czy na rynku pracy jest jeszcze miejsce dla humanistów

4

Perspektywiczne kierunki studiów

Wstęp

Wstęp

Masz w planach studia licencjackie lub magisterskie?  Przygotowaliśmy dla Ciebie wpis o najbardziej perspektywicznych kierunkach studiów. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kierunku studiów, to te informacje ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Decyzja o tym, jaki kierunek studiów wybrać pewnością nie należy do najłatwiejszych. Każda osoba stojąca przed takim wyborem ma świadomość, że określi ona jego życiową drogę na kolejne lata. Podejście do wyboru kierunków jest różne - niektórzy opierają je na rynku pracy i wybierają taki program, który da im najwięcej pieniędzy, inni nie biorą pod uwagę innego kierunku, niż takiego, które będzie ich pasjonował, niektórzy bazują na radach rodziców lub starszych znajomych. 

Jaki jest przepis na wybór odpowiedniego kierunku studiów

Jaki jest przepis na wybór odpowiedniego kierunku studiów

Postaw na połączenie pasji z użytecznością, a wyróżnisz się na rynku pracy! Bez zainteresowania danym kierunkiem studiów najprawdopodobniej zrezygnujesz z niego po roku, skończysz go pomimo niechęci lub co jeszcze gorsze spędzisz swoje życie zawodowe w pracy, której ani nie lubisz. Kto chciałby przez kilkanaście godzin w tygodniu zdobywać wiedzę i umiejętności z dziedziny, która zupełnie go nie interesuje… Postaw na kierunek, którego nauka będzie dawała Ci satysfakcję.

Czy na rynku pracy jest jeszcze miejsce dla humanistów

Do tego postaw na jego użyteczność. No właśnie, na czym owa użyteczność ma polegać?

Zastanów się w jakie zastosowanie na rynku pracy ma wiedza i umiejętności zdobyte na danym kierunku. Pamiętaj również o możliwości specjalizacji na kursach i studiach podyplomowych. Przede wszystkim nie ograniczaj swojego wyboru i zachowaj otwartość wobec kierunków pokrewnych do interesujących Cię. Przykładowo, osoby, które aplikują z nami na studia okołomedyczne do Holandii mogą wybierać spośród ponad 30 różnych kierunków. Innym przykładem mogą być studia psychologiczne - University of Malta oferuje około 40 kierunków z tej dziedziny! W takim przypadku grzechem byłoby rozważać tylko „medycynę” i „psychologię”!

Zanim przejdziemy do konkretnych kierunków studiów, to mamy dla Ciebie jeszcze jedną ważną informację. Według Goldman Recruitment Polacy, którzy ukończyli studia za granicą zarabiają średnio o 77% więcej niż Ci, którzy uzyskali dyplom polskiej uczelni. Duża różnica? Ogromna!

Formularz uniwersalny
Napisz do nas, a pomożemy Ci dostać się na studia za granicą

Perspektywiczne kierunki studiów - 8 perspektywicznych kierunków studiów

Poniżej przedstawiamy 8 perspektywicznych kierunków studiów. Są one uporządkowane w losowej kolejności, dlatego nie kieruj się numerami.

1. Business&Management i kierunki pokrewne

Zapotrzebowanie na osoby po Business&Management i pokrewnych kierunkach wynika z faktu, że jest to jeden z najbardziej wszechstronnych programów, a cecha ta w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie jest wyjątkowo ceniona. Jak pokazują badania pracuj.pl aż 64% wszystkich ogłoszeń o pracy w 2020r. dotyczyło jednej z następujących specjalizacji: handel i sprzedaż, obsługa klienta, finanse.

2. Marketing i pokrewne studia

W otaczającym nas świecie działania marketingowe są wszechobecne, a mimo to wciąż istnieje deficyt pracowników w tej branży i to sięgający aż 34%! Z tego powodu świetnym pomysłem będą nie tylko studia stricte marketingowe, ale także jak np. Graphic Design, Product Design, Creative Business itd. Jeśli należysz do kreatywnych osób lubiących wyzwania, to najprawdopodobniej świetnie odnajdziesz się w marketingu.

3. Medycyna i kierunki okołomedyczne

Ukończenie tych kierunków zapewni Ci stabilną i dobrze płatną pracę. Pomimo rozwoju, który w XXI wieku przybrało zawrotne tempo, ten sektor pracy jeszcze przez długi czas będzie wymagał specjalistów. Jeśli nie chcesz studiować medycyny, to pamiętaj o tym, że ciekawych kierunków okołomedycznych jest duży. Kilka z nich to: fizjoterapia, biotechnologia, farmacja, biochemia, mikrobiologia - pamiętaj, że możliwości jest bardzo dużo. Studia za granicą oferują znacznie większą liczbę ciekawych kierunków niż polskie uczelnie.

4. IT

Komputery to przyszłość. Co do tego nie musimy nikogo przekonywać. Choć coraz więcej osób decyduje się na ten kierunek studiów, to zapotrzebowanie na specjalistów na pewno nie zostanie nasycone. Jeśli interesuję Cię ten kierunek, to oprócz samej „informatyki” możesz wybrać również przeróżne odmiany i specjalizacje np. Applied Computer Science and Artificial Intelligence; Geoinformatics Engineering; Bioinformatics for Computational Genomics itd.

5. Kierunki inżynierskie

Jeśli jesteś umysłem ścisłym i chcesz tworzyć rzeczy, który przyczynią się do poprawy otaczającej nas rzeczywistości, to studia inżynieryjne będą dla Ciebie doskonałym wyborem. Zapotrzebowanie w tym sektorze nie maleje - niezależnie od tego o jakiej specjalizacji mówimy. Przykładowe kierunki, które możesz studiować na zagranicznych uczelniach, to: Industrial Technology Engineering, Mechatronics, Information Engineering, Biomedical Engineering, Aerospace engineering. To jedynie kilka przykładów - wybór kierunków inżynieryjnych za granicą jest naprawdę ogromny.

6. Prawo

Absolwenci uniwersytetów tego kierunku mają niewielkie problemy ze znalezieniem pracy. Powodem jest jego wszechstronność i możliwość specjalizacji. Wiele europejskich uczelni oferuje ciekawe specjalizacje oraz połączenia prawa z innymi kierunkami np. Politics, Psychology, Law and Economics (PPLE); International Law and European Law; European Economy and Business Law; International Politics, Law and Economics (IPLE); Law in Society; Global Law. Jak widzisz Twoje możliwości nie ograniczają się jedynie do kierunku „prawo”.

7. Architektura

Wdzięczna i kreatywna praca, a co najważniejsze przyszłościowa. Ludzie budują i budować będą, z tego też względu zapotrzebowanie na architektów nie zmaleje. Decydując się na studia w innym państwie, dużym atutem będzie opanowanie języka obcego do perfekcji - dzięki temu Twoim potencjalnym miejscem pracy będzie cały świat. Przykładowe kierunki studiów, to; Media, Art, Design and Architecture; Architecture; Urbanism and Building Sciences; Landscape Architecture; Architectural Design and History.

8. Psychologia

Świat XXI wieku to świat rozwoju, ale także pędu i stresu. Coraz więcej osób korzysta z wsparcia specjalistów. Dobrzy psycholodzy już są i dalej będą w XXI wieku na wagę złota. Jeśli interesuje Ciebie ta droga, to pamiętaj o szerokiej możliwości specjalizacji. Przykładowe zawody, to: psycholog, psycholog w biznesie, mediator, psycholog prawa, psycholog sportowy, psycholog dziecięcy itd.

 

Nawet jeśli Twój kierunek nie znajduje się na tej liście nie oznacza, że nie jest on perspektywiczny. Pamiętaj, że rynek pracy uwielbia specjalistów, a w niszowych dziedzinach jest mniejsza konkurencja.

Pamiętaj też o tym, że absolwenci zagranicznych uczelni uzyskują o 77% wyższe zarobki, niż Ci którzy kończyli polską uczelnię. Na zagranicznych uczelniach oferta kierunków jest naprawdę duża, a wybierając studia za granicą opanujesz język obcy, zyskasz bezcenne przyjaźnie oraz uzyskasz dyplom prestiżowej uczelni.

Jeśli poważnie myślisz o studiach w innym państwie, to napisz do nas i umów się z na trwającą 15-25 minut, darmową konsultację, podczas której opowiesz nam o Twoich preferencjach, a my wskażemy Ci potencjalne kierunki studiów na zagranicznych uczelniach.

Formularz uniwersalny
Napisz do nas, a pomożemy Ci dostać się na studia za granicą
Home - Spełnienie marzeń masz na wyciągnięcie ręki

Spełnienie marzeń Masz na wyciągnięcie ręki

Nasza filozofia

Masz pytania? Skontaktuj się z nami