Studia w Norwegii po angielsku - Eduworld
Bezpłatna konsultacja
Dlaczego warto
Uniwersytety
Kierunki studiów
System nauczania
Koszt życia i studiów
Stypendia i praca
Alternatywa dla Norwegii

Studia w Norwegii

Państwo pięknej natury, zórz polarnych oraz wysokiego standardu życia. Oferta kierunków prowadzonych w języku angielskim w Norwegii obejmuje kilkaset kierunków prowadzonych w języku angielskim - większość z nich na poziomie magisterskim.

Dlaczego warto

Jeśli chcesz mieszkać w kraju wysoko rozwiniętym, posiadającym naturę, która zapiera w dech piersiach i oferującym bezpłatne studia wyższe kładące nacisk na elastyczność, samodzielność oraz praktykę, to Norwegia będzie dla Ciebie doskonałym wyborem.
To kraj majestatycznych fiordów, zórz polarnych, pięknej i surowej natury, ale także nowoczesności, rozwoju, tolerancji oraz świetnych perspektyw na przyszłość. Na uniwersyteckim kampusie studenci korzystają z zaawansowanej technologii, nowoczesnych obiektów i sprzętu, a także innowacyjnego nauczania. Norwegia jest również postrzegana jako bezpieczne społeczeństwo – możesz czuć się bezpiecznie gdziekolwiek jesteś.

Dodatkowo w Norwegii nie musisz przejmować się brakiem znajomości języka norweskiego, ponieważ ponad 90% mieszkańców tego kraju mówi płynnie po angielsku.
Które ze skandynawskich miast wybierzesz - Oslo, Bergen, Tromsø, Trondheim, a może jeszcze inne?

Dlaczego warto

Uniwersytety

Norwegia przykłada dużą wagę do jakości kształcenia na swoich uniwersytetach, a wiele z nich jest rozpoznawalnych międzynarodowo. Do najlepszych uczelni w tym kraju należą m. in.:

  • University of Oslo - oferujące kilkanaście kierunków magisterskich w pełni w języku angielski
  • University of Bergen - 25 programów magisterskich w języku angielskim
  • NTNU - kilkadziesiąt kierunków magisterskich w języku angielskim

 

Wielu studentów uwielbia studia w Norwegii nie tylko za wysoki poziom, ale także za otwartą atmosferę panującą na zajęciach. Możesz być zaskoczony nieformalną atmosferą na kampusie. Nauczyciele są łatwo dostępni, nauka często odbywa się w małych grupach, a studenci są zachęcani do rozwijania krytycznego umysłu. Norweskie uczelnie wierzą, że jest to najlepszy sposób przygotowania Cię na przyszłość!

Uniwersytety

Kierunki studiów

Zdecydowana większość kierunków prowadzonych w języku angielskim jest na poziomie magisterskim. Znajdziesz tam wiele interesujących możliwości z różnych dziedzin od IT, przez nauki ścisłe, okołomedyczne, humanistyczne, środowiskowe, po kierunki biznesowe. 

W przypadku studiów licencjackich wybór jest dość mocno ograniczony. Pomimo wciąż są kierunki, które co roku przyciągają wielu zagranicznych studentów np. Global Development Studies, Biology, Data Science for Business, czy Film and TV Production.

Jeśli znalazłeś swój wymarzony kierunek, to teraz pozostaje przygotowanie i złożenie aplikacji! Jeśli nie udało się znaleźć interesującego Cię programu, to sprawdź zakładkę „Alternatywa dla Norwegii” - tam znajdziesz inne kraje, które cieszą się popularnością wśród osób zainteresowanych Norwegią.

Kierunki studiów

System nauczania

Norweskie uczelnie ze względu na duży budżet przeznaczany na edukację posiadają bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą oraz są świetnie wyposażone. Zagraniczni studenci chwalą również ten kraj za praktyczne podejście do nauczania - możesz spodziewać się zaliczania poprzez pracę w grupach oraz projekty.


Kolejną zaletą jest również elastyczność w dobieraniu przedmiotów - otworzy to przed Tobą wiele możliwości pod katem wyboru własnej ścieżki kształcenia. Na większości kierunków około połowa przedmiotów jest z góry narzucona, natomiast pozostałe 50% zależy od Twoich wyborów.

Wiele osób wybiera kontynuację edukacji w tym państwie, ze względu na prostą możliwość połączenia nauki z pracą (która z kolei umożliwia uzyskania stypendium, o którym możesz dowiedzieć się więcej w jednej z kolejnych zakładek).

System nauczania

Koszt życia i studiów

Choć sam koszt utrzymania się w Skandynawii, w tym Norwegii jest dość wysoki, to dużym argumentem za wyborem tego kraju jest polityka braku czesnego. Rząd Norwegii chce, aby każdy - niezależnie od sytuacji socjoekonomicznej - miał dostęp do edukacji. 

 

Jaki jest średni koszt życia w Norwegii?
Większość studentów wydaje miesięcznie kwotę od 900€ do 1400€. Jednak dzięki wysokiej stawce minimalnej oraz możliwości skorzystania z pożyczki studenckiej, która częściowo może zmienić się w bezzwrotny grant, życie i studia w tym kraju stają się dla wielu osób znacznie bardziej osiągalne. W kolejnej zakładce dowiesz się więcej na ten temat.

Koszt życia i studiów

Stypendia i praca

W Norwegii można starać się o pożyczkę studencką w kwocie do nawet około 10.000 NOK miesięcznie (około 4740zł). Spłatę pożyczki rozpoczyna się po 7 miesiącach od ukończenia studiów. Dla osób, które zaliczą przedmioty i rok akademicki oraz nie uzyskują dochodu powyżej wskazanych przez rząd limitów, przewidziana jest zamiana do 40% pożyczki na bezzwrotny grant.

Warunkiem otrzymania pożyczki, która częściowo może zostać zamieniona w grant jest praca przynajmniej 10-12 godzin tygodniowo.

Kolejnym plusem Norwegii jest również stosunkowo wysokie wynagrodzenie - najniższa stawka godzinowa wynosi 200NOK/godz. (około 90zł/godz.).


Tak jak już wcześniej pisaliśmy, połączenie nauki z pracą w tym kraju jest stosunkowo proste, dlatego wiele osób korzysta z wsparcia finansowego oferowanego przez to państwo.

Stypendia i praca

Alternatywa dla Norwegii

Liczba kierunków magisterskich w tym państwie jest obszerna, sprawa jednak ma się inaczej w przypadku programów licencjackich - jest ich niedużo.

Co w przypadku, gdy nie znajdziesz kierunku odpowiedniego dla siebie w Norwegii? Jakie inne kraje wybierają osoby zainteresowane krainą fiordów?

Innymi państwami, w których studia są bezpłatne lub stosunkowo tanie, i które oferują wsparcie finansowe dla swoich studentów są: Holandia, Dania i Szwecja. Oferta kierunków licencjackich jest najbardziej obszerna w Niderlandach, natomiast na drugim miejscu jest Szwecja i na trzecim Dania. Wszystkie trzy państwa, tak samo jak Norwegia, oferują wsparcie finansowe dla osób pracujących.

Alternatywa dla Norwegii

Formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy

Napisz do nas, a my pomożemy Ci studiować za granicą

Home - Spełnienie marzeń masz na wyciągnięcie ręki

Spełnienie marzeń Masz na wyciągnięcie ręki

Nasza filozofia