Studia we Włoszech - Eduworld
Bezpłatna konsultacja
Italia Bella
Życie we Włoszech
Uniwersytety
Kierunki
System edukacji
Życie studenckie we Włoszech
Koszt życia i studiów

Studia we Włoszech

Jeśli śnią Ci się studia we Włoszech to koniecznie przeczytaj do końca! Dowiesz się dlaczego warto studiować w tym państwie oraz jak wyglądają tamtejsze uczelnie.

Italia Bella

O tym jak Włochy są cudowne można by napisać kilka grubych tomów. Od ośnieżonych szczytów Alp, przez piękną Toskanie, Lacjum i Kampanie, aż po rajskie plaże Sycylii. Każde duże miasto jest absolutnie unikatowe, a atmosfera mniejszych miasteczek oraz wsi niepowtarzalna.

 

Włochy to nie tylko piękne przepełnione bogactwem kulturowym położone w basenie morza śródziemnego państwo, ale również ojczyzna najstarszych oraz jednych z najlepszych uniwersytetów na całym świecie! Jeśli nie znasz języka włoskiego, to nie przejmuj się, oferta kierunków po angielsku jest bogata. Możesz studiować min. w Rzymie, Wenecji lub na najstarszym na świecie uniwersytecie, Uniwersytecie Bolońskim.

Italia Bella

Życie we Włoszech

Mieszkańcy Italii są bardzo kontaktowi i z łatwością przychodzi im nawiązywanie znajomości. Czas spędzany z rodziną oraz przyjaciółmi stanowi ważny punkt życia dla każdego z nich. Możesz być pewien, że studiując na półwyspie apenińskim udzieli Ci się radosny i spontaniczny duch.

Włochy to ojczyzna spaghetti i pizzy, ale nie na tym kończy się bogactwo ich kuchni. Świeże owoce morza, czy risotto, tortellini, ravioli, cannelloni to niektóre ze wspaniałych przysmaków półwyspu apenińskiego.

Włochy powstały w 1861r. Współcześnie tworzy je 20 stanów i każdy z nich jest inny. Te różnice uczynią poznawanie przez Ciebie Włoch jeszcze bardziej fascynującym! Tak jak prawie każdy, lubisz podróżować? Powierzchnia Włoch jest prawie taka sama jak Polski, to oznacza, że dystanse są stosunkowo nie duże. Z Rzymu do Turynu czy Wenecji dojedziesz w mniej niż 6 godzin, a z położonego u podnóży Alp Mediolanu w mniej niż godzinę dolecisz na Sycylię!

Życie we Włoszech

Uniwersytety

Studia na najstarszym uniwersytecie na świecie, a może na największym w Europie, który tworzy 112 tysięcy studentów? Wolisz studiować na słonecznej Sycylii, w monumentalnym i magicznym Rzymie, czy we wspaniałej Florencji? Do wyboru 90 uniwersytetów z czego większość publicznych.

 

Koszt studiów na uniwersytetach publicznych wynosi od 900 do 4000€ rocznie. WIelu studentów może liczyć na dofinansowanie, które pokryje ich koszty studiów oraz czasami również koszty życia.

Uniwersytety

Kierunki

Niezależnie od tego jakie są Twoje zainteresowania, z pewnością znajdziesz w tym państwie odpowiedni kierunek dla siebie - to się tyczy nawet medycyny, którą w języku angielskim oferuje tak niewiele państw w Europie. Jeśli zdecydujesz się na studia związane z ekonomią, biznesem lub zarządzaniem, to powinieneś rozważyć wybór uniwersytetu w Pizie, Bolonii, Rzymie lub prywatnego weneckiego Foscari. W ostatnich latach stale wzrasta oferta studiów inżynieryjnych. Jeśli należysz do osób zainteresowanych tą drogą, to weź pod uwagę min. wysoko notowaną Politecnico di Milano, rzymską La Sapienzą oferującą kilkanacie kierunków po angielsku i Politecnico di Turino. Ciągnie Cię bardziej w stronę kierunków humanistycznych? Na półwyspie apenińskim ich tradycje sięga czasów starożytnych, a rzymska La Sapienza może pochwalić się zajmującym 1 miejsce w ŚWIATOWYM RANKINGU QS kierunkiem „Classic& Ancient History”.

Kierunki

System edukacji

System nauczania jest taki sam jak w Polsce:

  • Studia I stopnia - 3 lata
  • Studia II stopnia 2 lata
  • Studia magisterskie jednolite - 5,6 lat 

Rok szkolny podzielony jest na dwa semestry zaczynając się we wrześniu lub październiku i kończąc w czerwcu. Sesja egzaminacyjna trwa 6 tygodni i prawie wszystkie egzaminy zaliczane są ustnie. Lecz nie obawiaj się, jeśli nie jest to Twoja ulubiona forma zaliczenia - z czasem na pewno przywykniesz. Na egzaminach we Włoszech zamiast 6 otrzymasz 30, ponieważ tamtejsza skala ocen sięga od 0 do 30 punktów. Zalicza się od 18. Wielu zagranicznych studentów chwali sobie otwartą atmosferę panującą na  zajęciach i relacja z nauczycielami, która jest dużo mniej formalna niż np. w Polsce, co sprzyja dialogom i kreatywnemu myśleniu.

System edukacji

Życie studenckie we Włoszech

Włosi są znani jako przyjaźni i otwarci ludzi. Szybko poznasz przyjaciół zarówno z Włoch jak i innych państw z całego świata, a włoski styl życia szybko Cię wchłonie - jedzenie poza domem i cieszenie się wysokiej jakości, zdrowymi posiłkami są podstawą la dolce vita („słodkiego życia”) każdego Włocha. Działalność kulturalna obejmuje wszystko, od tradycyjnych lokalnych festiwali po ważne międzynarodowe imprezy sportowe. Włoskie życie nocne jest zawsze ożywione, zwłaszcza w miastach i zwłaszcza jeżeli chodzi o studentów! Włochy są też bardzo różnorodne - podczas weekendów i dłuższych okresów przerwy warto poznawać różnorodne regiony tego uroczego państwa.

Życie studenckie we Włoszech

Koszt życia i studiów

Koszt studiów: Na uczelniach państwowych zapłacisz 157€-3200€ rocznie, studia na uczelniach prywatnych kosztują od 6000€ do 15000€ za rok.


Koszt życia: Po opłaceniu studiów  700€-1000€ wystarczy Ci, żeby żyć we Włoszech i nie odmawiać sobie zjedzenie przepysznej pizzy, wyjścia do kina czy weekendowych wyjazdów. Pod względem finansowym studia we Włoszech są dużo bardziej osiągalne niż wielu osobom się wydaje. Oczywiście koszt życia zależy od miejsca, w którym będziesz mieszkać. Mediolan, Florencja, Rzym będą droższe niż np. sycylijskie Palermo. Możesz przyjąć ogólną zasadę, że im bardziej na południe tym taniej. Na przykład na Sycylii znajdziesz sporo ofert wynajmu kawalerki do 400€, a w Mediolanie tyle zapłacisz za pokój w centrum miasta. Lecz średnie kwoty, z którymi powinieneś się liczyć, to: 200€-450€/mies. za zakwaterowanie, 20€-35€/mies. transport miejski, wyżywienie 200-300€/mies. oraz wydatki na 200-400€ na pozostałe wydatki.

Koszt życia i studiów

Formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy

Napisz do nas, a my pomożemy Ci studiować za granicą

Home - Spełnienie marzeń masz na wyciągnięcie ręki

Spełnienie marzeń Masz na wyciągnięcie ręki

Nasza filozofia