Eduworld - studiujesz, gdzie chcesz!
Umów konsultację

Blog

Merytorycznie o studiach za granicą.

Perspektywiczne kierunki studiów

19.12.2021
Perspektywiczne kierunki studiów

Masz w planach studia licencjackie lub magisterskie?  Przygotowaliśmy dla Ciebie wpis o najbardziej perspektywicznych kierunkach studiów. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kierunku studiów, to te informacje ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Decyzja o tym, jaki kierunek studiów wybrać pewnością nie należy do najłatwiejszych. Każda osoba stojąca przed takim wyborem ma świadomość, że określi ona jego życiową drogę na kolejne lata. Podejście do wyboru kierunków jest różne - niektórzy opierają je na rynku pracy i wybierają taki program, który da im najwięcej pieniędzy, inni nie biorą pod uwagę innego kierunku, niż takiego, które będzie ich pasjonował, niektórzy bazują na radach rodziców lub starszych znajomych. 


Jaki jest przepis na wybór odpowiedniego kierunku studiów?

Postaw na połączenie pasji z  użytecznością, a wyróżnisz się na rynku pracy! Bez zainteresowania danym kierunkiem studiów najprawdopodobniej zrezygnujesz z niego po roku, skończysz go pomimo niechęci lub co jeszcze gorsze spędzisz swoje życie zawodowe w pracy, której ani nie lubisz. Kto chciałby przez kilkanaście godzin w tygodniu  zdobywać wiedzę i umiejętności z dziedziny, która zupełnie go nie interesuje… Postaw na kierunek, którego nauka będzie dawała Ci satysfakcję. 


Do tego postaw na jego użyteczność. No właśnie, na czym owa użyteczność ma polegać?

Zastanów się w jakie zastosowanie na rynku pracy ma wiedza i umiejętności zdobyte na danym kierunku. Pamiętaj również o możliwości specjalizacji na kursach  i studiach podyplomowych. Przede wszystkim nie ograniczaj swojego wyboru i zachowaj otwartość wobec kierunków pokrewnych do interesujących Cię. Przykładowo, osoby, które aplikują z nami na studia okołomedyczne do Holandii mogą wybierać spośród ponad 30 różnych kierunków. Innym przykładem mogą być studia psychologiczne - University of Malta oferuje około 40 kierunków z tej dziedziny! W takim przypadku grzechem byłoby rozważać tylko „medycynę” i „psychologię”!

Zanim przejdziemy do konkretnych kierunków studiów, to mamy dla Ciebie jeszcze jedną ważną informację. Według Goldman Recruitment Polacy, którzy ukończyli studia za granicą zarabiają średnio o 77% więcej niż Ci, którzy uzyskali dyplom polskiej uczelni. Duża różnica? Ogromna!

 

Czy na rynku pracy jest jeszcze miejsce dla humanistów? 


W ostatnich latach dużo mówi się o tym, że kierunki humanistyczne nie dają żadnych perspektyw, a na rynku pracy jest jedynie miejsce dla „umysłów ścisłych”. Czy rzeczywiście tak jest?

Może należysz do którejś z powyższych grup i zastanawiasz się, czy świat jest na tyle szorstki, że osoby, które nie idą na studia inżynieryjne, informatyczne czy medyczne karze brakiem pracy lub głodową pensją po ukończeniu studiów. Jeśli tak myślisz, to możemy Cię uspokoić - umiejętności miękkie są bardzo cenione na rynku pracy, a zapotrzebowanie na osoby o bardziej humanistycznym wykształceniu jest wysokie. Weźmy chociażby studia biznesowe, marketing, psychologię, prawo czy języki obce- zapotrzebowanie na specjalistów z tych i wielu innych dziedzin jest duże.

Pamiętaj, że jeśli jesteś zdeterminowany i będziesz się rozwijać w swoim obszarze i dążyć do stania się specjalistą, to z pewnością znajdziesz swoje przytulne miejsce na rynku pracy. Pamiętaj też o tym, że na studiach licenacjackich (lub magisterskich) edukacja się nie kończy. Oferta studiów podyplomowych czy wszelakich kursów umożliwiających specjalizację jest bardzo duża.

 

 

Perspektywiczne kierunki studiów

 

 

Perspektywiczne kierunki studiów - 8 perspektywicznych kierunków studiów

 

Poniżej przedstawiamy 8 perspektywicznych kierunków studiów. Są one uporządkowane w losowej kolejności, dlatego nie kieruj się numerami. 


1. Business&Management i kierunki pokrewne


Zapotrzebowanie na osoby po Business&Management i pokrewnych kierunkach wynika z faktu, że jest to jeden z najbardziej wszechstronnych programów, a cecha ta w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie jest wyjątkowo ceniona. Jak pokazują badania pracuj.pl aż 64% wszystkich ogłoszeń o pracy w 2020r. dotyczyło jednej z następujących specjalizacji: handel i sprzedaż, obsługa klienta, finanse. 

 

2. Marketing i pokrewne studia


W otaczającym nas świecie działania marketingowe są wszechobecne, a mimo to wciąż istnieje deficyt pracowników w tej branży i  to sięgający aż 34%! Z tego powodu świetnym pomysłem będą nie tylko studia stricte marketingowe, ale także jak np. Graphic Design, Product Design, Creative Business itd. Jeśli należysz do kreatywnych osób lubiących wyzwania, to najprawdopodobniej świetnie odnajdziesz się w marketingu.

 

3. Medycyna i kierunki okołomedyczne


Ukończenie tych kierunków zapewni Ci stabilną i dobrze płatną pracę. Pomimo rozwoju, który w XXI wieku przybrało zawrotne tempo, ten sektor pracy jeszcze przez długi czas będzie wymagał specjalistów. Jeśli nie chcesz studiować medycyny, to pamiętaj o tym, że ciekawych kierunków okołomedycznych jest duży. Kilka z nich to: fizjoterapia, biotechnologia, farmacja, biochemia, mikrobiologia - pamiętaj, że możliwości jest bardzo dużo. Studia za granicą oferują znacznie większą liczbę ciekawych kierunków niż polskie uczelnie. 

 

4. IT 


Komputery to przyszłość. Co do tego nie musimy nikogo przekonywać. Choć coraz więcej osób decyduje się na ten kierunek studiów, to zapotrzebowanie na specjalistów na pewno nie zostanie nasycone. Jeśli interesuję Cię ten kierunek, to oprócz samej „informatyki” możesz wybrać również przeróżne odmiany i specjalizacje np. Applied Computer Science and Artificial Intelligence; Geoinformatics Engineering; Bioinformatics for Computational Genomics itd.

 

5. Kierunki inżynierskie


Jeśli jesteś umysłem ścisłym i chcesz tworzyć rzeczy, który przyczynią się do poprawy otaczającej nas rzeczywistości, to studia inżynieryjne będą dla Ciebie doskonałym wyborem. Zapotrzebowanie w tym sektorze nie maleje - niezależnie od tego o jakiej specjalizacji mówimy. Przykładowe kierunki, które możesz studiować na zagranicznych uczelniach, to:

Industrial Technology Engineering, Mechatronics, Information Engineering, Biomedical Engineering, Aerospace engineering. To jedynie kilka przykładów - wybór kierunków inżynieryjnych za granicą jest naprawdę ogromny. 

 

6. Prawo

Absolwenci uniwersytetów  tego kierunku mają niewielkie problemy ze znalezieniem pracy.

Powodem jest jego wszechstronność i możliwość specjalizacji. Wiele europejskich uczelni oferuje ciekawe specjalizacje oraz połączenia prawa z innymi kierunkami np. Politics, Psychology, Law and Economics (PPLE); International Law and European Law; European Economy and Business Law; International Politics, Law and Economics (IPLE); Law in Society; Global Law. Jak widzisz Twoje możliwości nie ograniczają się jedynie do kierunku „prawo”.

 

7. Architektura

Wdzięczna i kreatywna praca, a co najważniejsze przyszłościowa. Ludzie budują i budować będą, z tego też względu zapotrzebowanie na architektów nie zmaleje. Decydując się na studia w innym państwie, dużym atutem będzie opanowanie języka obcego do perfekcji - dzięki temu Twoim potencjalnym miejscem pracy będzie cały świat.

Przykładowe kierunki studiów, to; Media, Art, Design and Architecture; Architecture; Urbanism and Building Sciences;  Landscape Architecture; Architectural Design and History. 

 

8. Psychologia

Świat XXI wieku to świat rozwoju, ale także pędu i stresu. Coraz więcej osób korzysta z wsparcia specjalistów. Dobrzy psycholodzy już są i dalej będą w XXI wieku na wagę złota. Jeśli interesuje Ciebie ta droga, to pamiętaj o szerokiej możliwości specjalizacji. Przykładowe zawody, to: psycholog, psycholog w biznesie, mediator, psycholog prawa, psycholog sportowy, psycholog dziecięcy itd.

 

 


Nawet jeśli Twój kierunek nie znajduje się na tej liście nie oznacza, że nie jest on perspektywiczny. Pamiętaj, że rynek pracy uwielbia specjalistów, a w niszowych dziedzinach jest mniejsza konkurencja. 


Pamiętaj też o tym, że absolwenci zagranicznych uczelni uzyskują o 77% wyższe zarobki, niż Ci którzy kończyli polską uczelnię. Na zagranicznych uczelniach oferta kierunków jest naprawdę duża, a wybierając studia za granicą opanujesz język obcy, zyskasz bezcenne przyjaźnie oraz uzyskasz dyplom prestiżowej uczelni. 

 


Jeśli poważnie myślisz o studiach w innym państwie, to napisz do nas i umów się z na trwającą 15-25 minut, darmową konsultację, podczas której opowiesz nam o Twoich preferencjach, a my wskażemy Ci potencjalne kierunki studiów na zagranicznych uczelniach.

Home - Spełnienie marzeń masz na wyciągnięcie ręki

Spełnienie marzeń Masz na wyciągnięcie ręki

Nasza filozofia

Masz pytania? Skontaktuj się z nami