Studia za granicą - Eduworld
Bezpłatna konsultacja

Studia za granicą

Zastanawiasz się w jakim państwie możesz kontynuować swoją edukację? Widzisz siebie oczami wyobraźni na słonecznym wybrzeżu Hiszpanii, w urokliwym Amsterdamie, wiecznym mieście Rzymie, na wyspiarskiej Irlandii lub Anglii, a może za oceanem w Stanach? W języku angielskim możesz studiować w wielu europejskich państwach:

Spis treści
1
Studia w Europie
2
Studia poza Europą
3
Studia za granicą
 • Jakie kierunki oferują zagraniczne uczelnie?
 • Wybór kierunku studiówza granicą
4
Jakie są najczęściej wybierane kierunki studiów za granicą?
5
Studia za granicą - koszty
 • Ile kosztują studia za granicą?
 • Czesne na zagranicznych uczelniach
 • Studia za granicą - darmowe
 • Studia za granicą - niskie czesne
6
Stypendia na zagranicznych uczelniach
 • Holandia
 • Irlandia
 • Dania 
 • Szwecja
7
Dlaczego warto wyjechać na studia za granicą?
8
Studia za granicą - jak się dostać?
 • Czy trzeba mieć wybitne wyniki w nauce, aby dostać się na studia za granicą?
 • Co ma wpływ na skuteczność aplikacji na studia za granicą?
 • Czy trudno dostać się na studia za granicą?
 • Kiedy rozpocząć przygotowania do aplikacji na studia za granicą?
9
Aplikacja na studia z Eduworld

Chcesz wybrać odpowiednie państwa, uczelnie i kierunki studiów? Chcesz, aby Twoja aplikacja była skuteczna, a cały proces jej przygotowania przeszedł gładko i bezstresowo? Jeśli tak, to aplikacja z nami będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Dzięki naszemu doświadczeniu, zaangażowaniu oraz profesjonalnemu podejściu do każdej aplikacji dostaniesz się na wymarzone studia za granicą.

 

 

Studia poza Europą

Studia za granicą

Jakie kierunki oferują zagraniczne uczelnie?

Rozważasz studia za granicą? Zastanawiasz się jakie kierunki studiów są dostępne na uczelniach w innych krajach?

 Możemy Ci zagwarantować, że w innych państwach 99,99% kierunków jest prowadzonych w języku angielskim. Łączną liczbę kierunków studiów oferowanych przez uniwersytety w innych państwach można liczyć w tysiącach. Przykładowo w samej Holandii możesz aplikować na ponad 2000 programów prowadzonych w pełni po angielsku. Całkiem dużo, prawda? A to jedynie jeden kraj z … bardzo wielu. Co prawda w niektórych państwach oferta jest węższa, jednak zawsze jest przynajmniej kilka/kilkanaście opcji godnych rozważenia.

Studia za granicą - Studia za granicą - Jakie kierunki oferują zagraniczne uczelnie?

Wybór kierunku studiów za granicą

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kierunku i zupełnie nie wiesz, który program będzie dla Ciebie odpowiedni lub boisz się, że wybrana opcja okaże się nietrafna pod katem Twoich predyspozycji oraz oczekiwań, to zachęcamy Cię do umówienia się na bezpłatną konsultację. W jej czasie przeanalizujemy Twoje silne strony oraz preferencje, a następnie poszukamy najlepszych rozwiązań dla Ciebie. Dla osób, które zupełnie nie mają pomysłu jaki kierunek studiów wybrać, polecamy wykonanie testu diagnostycznego Morrisby. Jest to test, który od kilkudziesięciu lat pomaga w wyborze ścieżki uniwersyteckiej ludziom na całym świecie. Test ten możesz wykonać również u nas na stronie: Test Morrisby znajdziesz więcej informacji.

Studia za granicą - Studia za granicą - Wybór kierunku studiów za granicą

Jakie są najczęściej wybierane kierunki studiów za granicą?

Medycyna
Medycyna
Studia biznesowe
Studia biznesowe
Psychologia
Psychologia
Prawo
Prawo
Medycyna

Studia medyczne w języku angielskim oferuje kilka europejskich państw. Najpopularniejszą destynacją są Włochy, następnie Irlandia, Anglia, Holandia oraz państwa Europy Środkowo-Wschodniej np. Czechy, Słowacja, Rumunia, Chorwacja. Chcesz dowiedzieć sie więcej na temat medycyny za granicą? Sprawdź nasz obszerny wpis na blogu: 

Studia biznesowe

Szeroko pojęte kierunki biznesowe są jednymi z najpopularniejszych. Możliwości jest ogrom - setki kierunków w Europie oraz za Oceanem. Interesuję Cię zarządzanie w biznesie, a może bardziej marketingiem, zarządzanie zasobami ludzkimi lub finanse? Te i wiele innych kierunków znajdziesz w większości krajów m.in. w Holandii, Włoszech, Hiszpanii, Irlandii, Anglii, na Cyprze, Malcie, czy w Belgii, Niemczech lub Austrii.

Psychologia

Coraz więcej osób z roku na rok decyduje się na studia psychologiczne w innym państwie. Najpopularniejszymi krajami są: Holandia (oferujące aż 12 kierunków psychologicznych w pełni po angielsku), Malta (możesz tam studiować ponad 20 połączeń psychologii z innymi kierunkami), Włochy, Hiszpania, Irlandia, Anglia i USA.

Prawo

Prawo na to kierunek, który słusznie jest postrzegany jako perspektywiczny. Zagraniczne uczelnie oferują wiele ciekawych opcji - prawo międzynarodowe, prawo morskie, połączenie prawa z innymi kierunkami (np. PPLE tj. Politics, Psychology, Law and Economics).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat programów, które możesz studiować na zagranicznych uczelniach?
Kierunki studiów
Formularz uniwersalny
Napisz do nas, a pomożemy Ci dostać się na studia za granicą

Studia za granicą - koszty

Ile kosztują studia za granicą?

Zastanawiasz się ile kosztują studia za granicą? Myślisz, że edukacja wyższa w innym państwie jest poza Twoim finansowym zasięgiem?

Zbyt wysoki koszt studiów za granicą jest jedną z najczęstszych obaw kandydatów. Kolejną jest trudność w dostaniu się na zagraniczne studia. Omówmy zatem pokrótce kwestie kosztów związanych ze studiowaniem i życiem w innych państwach. Poniżej znajdziesz dużo praktycznych informacji -najprawdopodobniej miło Cię zaskoczymy :)

Studia za granicą - koszty - Ile kosztują studia za granicą?

Czesne na zagranicznych uczelniach

Czy studia za granicą to bardzo wysokie czesne? Poniżej poznasz odpowiedź na to pytanie :)

W niektórych państwach czesne potrafi być rzeczywiście bardzo wysokie. Koszt studiów w Anglii wiąże się z dużym wydatkiem. Ceny wahają się od 9.000 do nawet 25.000£ za rok studiów (około 50.000zł - 130.000zł rocznie). W Stanach Zjednoczonych uczelnie życzą sobie od około 10.000 do 60.000 dolarów za rok studiów (około 45.000zł do 280.000zł rocznie).

 

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w Polsce studiowanie na uczelniach państwowych nie wiąże się z żadnymi opłatami. Czy w innych krajach także możemy się z tym spotkać? Jak najbardziej! Na przekór tym wielkim kwotom wychodzą inne państwa, w których koszty życia i studiowania są przystępne, a często nawet porównywalne do tych w Polsce.

Studia za granicą - koszty - Czesne na zagranicznych uczelniach

Studia za granicą za darmo

Zastanawiasz się w jakich krajach czekają na Ciebie studia za granicą za darmo? Mamy bardzo dobrą wiaromość! Jest kilka krajów w Europie, w których studią są bezpłątne oraz kilka kolejnych, w których koszt edukacji jest bardzo niski! Dodatkowo, w niektórych z tych krajów możesz liczyć na korzystne stypendia (nawet w wysokości do 850€ miesięcznie).

Dla członków UE studia są darmowe w:

 • Danii
 • Norwegii
 • Szwecji
 • Finlandii
 • Niemczech (pojawia się opłata administracyjna w wysokości od 250€ do 700€ rocznie, która uwzględnia roczny bilet na transport miejski w danym mieście)
 • na Malcie

 

Jak widzisz możliwości jest sporo! Natomiast pamiętaj również, że np. w Holandii, czy Irlandii wysokość przyznawanego stypendium znacznie przewyższa koszt studiów - oznacza, to że studiując tam będziesz otrzymywać więcej niż będziesz płacić za studia.

Studia za granicą - koszty - Studia za granicą - darmowe

Studia za granicą - niskie czesne

W wielu państwach czesne jest stosunkowo przystępne. Państwa, w których czesne wynosi od około 400 do 3.300€ rocznie:

 • Włochy (157 - 3.200€ rocznie, natomiast zazwyczaj jest to kwota do 1500€ rocznie)
 • Hiszpania (700 - 1.100€ rocznie)
 • Belgia (1090€ rocznie)
 • Austria (350 - 720€ rocznie)

 

Dodatkowym plusem tych krajów jest fakt, że koszt życia jest niższy niż wielu osobom może się wydawać. Na przykład w Hiszpanii średnia miesięczna kwota jaką studenci wydają na życie wynosi od 750€ do 950€. Podobnie sprawa się ma w pozostałych krajach.

Jak widzisz, studia za granicą potrafią być znacznie tańsze niż wielu osobom się wydaje, a dodatkowo w wielu krajach zupełnie nie ma czesnego.

Studia za granicą - koszty - Studia za granicą - niskie czesne

Stypendia na zagranicznych uczelniach

Wielu osobom dopiero otrzymanie stypendium umożliwia wyjazd na studia za granicą. Najczęstszymi kryteriami przydzielania grantów jest wysokość dochodu rodziców oraz osiągnięcia w edukacji. Poniżej przedstawiamy państwa, w których możecie liczyć na znaczne wsparcie finansowe.

Holandia

Holandia słynie z praktycznego podejścia i bardzo wysokiego poziomu nauczania. Studia w tym państwie kosztują  2.530€  rocznie, natomiast zdecydowana większość studentów otrzymuje stypendia przewyższające koszt studiów!

 

W ramach wsparcia finansowego od holenderskiego rządu możesz otrzymać nawet do 1.100€ miesięcznie! Warto zaznaczyć, że aż do 700€ miesięcznie może wynosić bezzwrotne wsparcie finansowe! Kwota ta dzieli się na dwa stypendia. Basic grant wynosi 270€ miesięcznie i przesyługuje każdemu studentowi z UE, który pracuje przynajmniej 32 godziny miesięcznie. Drugie stypendium, to supplementary grant, które wynosi do 430€ miesięcznie. Aby je otrzymywać musisz również pracować 32 godziny w miesiącu, natomiast dodatkowo, w tym przypadku wysokość przyznawanej kwoty zależy od dochodu rodziców.

 

Dodatkowo, w tym kraju możesz liczyć na bezpłatny transport miejscki od poniedziałku do piątku lub w weekendy (Ty wybierasz) oraz istnieje kilka rodzai pożyczek studenckich i innych form wsparcia finansowego. Średni koszt życia w Holandii wynosi od 850 do 1.000€ miesięcznie (w Amsterdamie średnio 1.100-1.500 euro/mies.).

Jeśli interesują Cię studia za granicą i szukasz miejsca, które zapewnia doskonałą jakośc nauczania, międzynarodową atmosferę oraz wysokie stypendia, to Holandia jest odpowiednim wyborem. 

Studia za granicą - Stypendia na zagranicznych uczelniach - Holandia

Irlandia

Choć to wyspiarskie państwo jest jednym z droższych w Europie, a czesne wynosi tam 3.000€ za rok, to wsparcie finansowe powoduje, że Irlandia dla wielu osób staje się stosunkowo przystępna. W Irlandii wysokość przyznawanych stypendiów zależy od wysokości dochodu rodziców. Łącznie możesz liczyć na obniżenie (lub całkowite zniesienie) czesnego oraz miesięczne stypendium w kwocie max. 570€ miesięcznie. Koszt życia w Irlandii waha się od 850 do 1.300€ miesięcznie, a najdroższym miastem jest Dublin.

 

Na powyższym przykładzie możesz zauważyć, że ze względu na atrakcyjny program stypendialny warto przyjrzeć się choćby tym uczelniom znajdujących się w krajach z dość wysokim kosztem czesnego i utrzymania. Jak widzisz w niektórych państwach wysokość stypendiów przewyższa nawet koszt studiowania.

Studia za granicą - Stypendia na zagranicznych uczelniach - Irlandia

Dania

Choć w Danii zmniejszono liczbę kierunków studiów w pełni po angielsku, to wciąż pozostało kilkadziesiąt kierunków I stopnia oraz kilkaset programów II stopnia. Jeśli myślisz o studiach za granicą, lubisz kraje skandynawskie oraz przekonuje Cię życie w tolerancyjnym, nowoczesnym i innowacyjnym kraju, to Dania będzie świetnym wyborem.

 

Ale tutaj mamy skupić się na stypendiach… no właśnie! Zacznijmy od tego, że studia w Danii są całkowicie bezpłatne, a dodatkowo możesz tam liczyć na stypendium w wysokości nawet 850€ miesięcznie! Jedynym warunkiem jest to, że musisz pracować 43 godziny w miesiącu!

 

Tak, dobrze czytasz :) Możesz otrzymać prawie 4000zł bezzwrotnego stypendium.

Studia za granicą - Stypendia na zagranicznych uczelniach - Dania

Szwecja

Szwecja również posiada bardzo dobrą ofertę stypendialną. Wsparcie finansowe jest oferowany w tym kraju przez CSN (Centrala studiestödsnämnden). Aby ją otrzymać należy spełniać przynajmniej jedno z wielu kryteriów. Maksymalna wysokość grantu wynosi około 3660 SEK miesięcznie (około 1400zł), natomiast pożyczki studenckiej do 8400 SEK miesięcznie (około 3200zł).

 

Podobnie jak w Danii, czy w Holandii warunkiem otrzymywania stypendium lub pożyczki studenckiej jest odpowiednia ilośc godzin pracy. Dla osób, które nie posiadają rodziny w Szwecji, częstym sposobem na pozyskania grantu jest praca przynajmniej 10 godzin tygodniowo przez przynajmniej 10 tygodni. Możemy tylko dodać, że w tym kraju łączenie studiów z pracą jest popularne i nie powinno być dla Ciebie turdne!

Studia za granicą - Stypendia na zagranicznych uczelniach - Szwecja

Najpopularniejsze państwa

Zastanawiasz się jakie są najpopularniejsze państwa jeśli chodzi o studia za granicą? Z roku na rok występują małe zmiany. Czasem również ze względu na zmianę systemu przyjmowania zagranicznych studentów lub wzrost kosztu studiów niektóre kraje tracą na popularności, a inne zyskują (tak na przykład było z Wielką Brytanią po Brexit’cie, gdzie po dużym wzroście cen i zniesieniu pożyczek studenckich znaczna część osób zrezygnowała ze studiów na wyspach). A które państwa są najpopularniejsze aktualnie? Poniżej znajdziesz odpowiedź ;)

1. Holandia

W ostatnich latach numerem jeden jest Holandia - to ten kraj wybiera najwięcej zagranicznych studentów. Poniżej przekonasz się dlaczego ten kraj ma taką świetną ofertę jeśli chodzi o studia za granicą

 

Holandia, kraj rozwoju i technologii, jest najpopularniejszym wyborem dla studentów zagranicznych, przede wszystkim ze względu na wysoką jakość kształcenia, ogólnodostępne stypendia oraz fakt bycia przyjaznym miejsce do życia. Jej uniwersytety i instytuty wyższe cieszą się światowym uznaniem za jakość swoich programów. Wielość dostępnych kierunków studiów pozwala studentom wybrać dziedzinę nauki zgodnie z własnymi zainteresowaniami i celami.

 

Dodatkowo, współpraca z przemysłem i zaawansowane metody nauczania tworzą owocne środowisko dla rozwijania umiejętności praktycznych i kreatywności. Holandia, stawiając na zrównoważony rozwój i innowacje społeczne, przyciąga absolwentów zainteresowanych projektami związanymi z energią odnawialną czy ochroną środowiska.

 

Po Brexicie, Holandia stała się szczególnie atrakcyjna dla międzynarodowych studentów, wyprzedzając Wielką Brytanię. Holenderskie uniwersytety oferują bogatą ofertę kierunków, zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. System edukacji zapewnia dostęp do uniwersytetów badawczych i uczelni nauk stosowanych, spełniających oczekiwania różnych grup studentów.

 

Koszt studiów jest konkurencyjny, a możliwości uzyskania wsparcia finansowego (które opisaliśmy powyżej), jak stypendia i pożyczki studenckie, są liczne. Dodatkowo, Holandia zapewnia międzynarodowe, studenckie środowisko, co jest kluczowe dla osobistego rozwoju i nawiązywania międzynarodowych kontaktów.

 

Infrastruktura na uniwersytetach holenderskich, z nowoczesnymi technologiami i pięknymi kampusami, także przyciąga studentów. Z kolei życie studenckie w Holandii, z nowoczesnymi akademikami i miasteczkami studenckimi, oferuje bogate doświadczenia kulturowe i społeczne.

 

Wybierając ten kraj możesz mieć pewność, że zapewni Ci ono wszystko czego można oczekiwać podczas studiów za granicą!

Studia za granicą - najpopularniejsze państwa - Holandia

2. Irlandia, Niemcy, Włochy i Malta

Na drugim miejscu podium znajdują się exequo… Irlandia, Niemcy, Włochy i Malta.

 

Nie chcieliśmy tworzyć typowego rankingu gdzie ewidentne jest, który kraj jest numerem 2,3,4 itd., ponieważ… w praktyce nie jest to ewidentne. Każdy z wyżej wymioenionych krajów cieszy się dużą popularnością. Poniżej opiszemy każdy z nich i przedstawimy argumenty, dlaczego kraje te cieszą się największą popularności (argumenty zebrane od naszych aplikantów, a teraz już studentów w każdym z tych krajów)

Studia za granicą - najpopularniejsze państwa - Irlandia, Niemcy, Włochy i Malta

Irlandia

Irlandia, popularna jako "zielona wyspa", jest ceniona za wysokiej jakości edukację i szeroką gamę programów studiów, przyciągając studentów z całego świata. Kraj ten oferuje dynamiczne życie studenckie z bogatym spektrum aktywności kulturalnych i organizacji studenckich. Brexit uczynił studia w Irlandii bardziej przystępnymi cenowo w porównaniu do Wielkiej Brytanii, co przyciąga jeszcze więcej międzynarodowych studentów. Czesne wynosi tam 3000€ za rok na studiach I stopnia, a czesne sięga nawet 570€ miesięcznie - dodatkowo, niektóre osoby mogą otrzymać kolejne stypendium w postaci zniesienia 50% lub 100% czesnego.

 

Irlandzki system edukacyjny oferuje szeroki zakres kwalifikacji, od certyfikatów po stopnie magisterskie, w różnych dziedzinach, w tym IT, biznes, psychologia, inżynieria, medycyna i sztuka. Niewątpliwym plusem jest również oczywista mnogość kierunków studiów prowadzonych w języku angielskim - co nie w każdym z europejskich krajów ma miejsce.

 

Podsumowując, studia w Irlandii łączą doskonałą edukację z różnorodnymi możliwościami rozwoju, tworząc atrakcyjne środowisko dla studentów z całego świata.

Studia za granicą - najpopularniejsze państwa - Irlandia

Niemcy

Niemcy są jednym z najbardziej popularnych destynacji na studia granicą z wielu powodów. Po pierwsze, ich system edukacyjny jest znany z wysokiego poziomu nauczania i zróżnicowanej oferty, umożliwiając studia na tradycyjnych uniwersytetach, uczelniach nauk stosowanych oraz szkołach artystycznych. Dodatkowo, wiele programów jest dostępnych w języku angielskim, co ułatwia adaptację międzynarodowych studentów. Niemcy, jako kraj o bogatej historii i kulturze, oferują też różnorodność doświadczeń zarówno akademickich, jak i życiowych.

 

Niemcy przyciągają studentów z całego świata także ze względu na możliwość studiowania w malowniczych miastach z bogatą historią i kulturą, jak Berlin, Monachium, czy Heidelberg. Ponadto, niemieckie uniwersytety często współpracują z renomowanymi instytucjami na całym świecie, dając studentom szanse na międzynarodowe doświadczenia.

 

Istotnym aspektem jest również relatywnie niski koszt życia i studiów w porównaniu do innych krajów zachodnich. Na niemieckich uniwersytetach publicznych nie ma czesnego, a semestralne opłaty administracyjne wynoszą między 250€ a 650€ miesięcznie (uwzględniając w tym roczny bilet na transport miejski). Koszt życia wynosi natomiast średnio 870€ miesięcznie.

Studia za granicą - najpopularniejsze państwa - Niemcy

Włochy

Włochy to przepiękny kraj o bogatej kulturze i historii, pysznej kuchni oraz wysokiej jakości nauczania. Nie brakuje osób, dla których to właśnie Półwysep Apeniński jest wymarzoną destynacją na studia za granicą. W ostatnich latach wielu aplikantów wybiera Włochy. Najpopularniejszymi kierunkami studiów są tam: studia biznesowe, medycyna, studia społeczne i humanistyczne, a także studia inżynierskie i architektura. 

 

Włoskie uniwersytety są najstarszymi na świecie - na czele z uniwersytetem Bolońskim, który ma prawie 1000 lat. Oferta kierunków po angielsku z roku na rok wzrasta, a koszt studiów jest stosunkowo przystępny, ponieważ na większości kierunków wynosi od 157€ do 3200€ rocznie (wysokość czesnego zależy od sytuacji majątkowej rodziców aplikanta). Koszt życia wynosi od 800€ do 1100€ miesięcznie.

 

Oprócz edukacyjnych atutów, Włochy zachwycają swoim pięknem i różnorodnością krajobrazu. Od malowniczych wzgórz Toskanii po imponujące wybrzeże Amalfi, studenci mają okazję odkrywać jedne z najpiękniejszych miejsc Europy. Studiowanie we Włoszech to więc nie tylko nauka, ale także niezapomniane doświadczenie życiowe w jednym z najbardziej malowniczych i kulturowo bogatych miejsc na świecie.

Studia za granicą - najpopularniejsze państwa - Włochy

Malta

Może studia za granicą nie kojarzą się właśnie z tą wyspą, to jednak Malta w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność!

Malta przyciąga nie tylko piękna słoneczną pogodą (czeka tam na Ciebie ponad 320 słonecznych dni w roku!), ale także szeroka ofertą kierunków po angielsku, pięknymi krajobrazami oraz międzynarodową atmosferą. Kolejnym atutem są korzystne warunki finansowe - studia na Uniwersytecie Maltańskim i MCAST są bezpłatne, a koszty życia wynoszą od 800€ do 1000€ miesięcznie.

 

Malta przyciąga studentów również swoim śródziemnomorskim klimatem, zapewniając ciepłe i słoneczne dni, co sprzyja nauce w przyjemnym otoczeniu. Studiowanie na Malcie daje możliwość doświadczenia bogatej, wielokulturowej społeczności studenckiej, co jest idealne dla osób pragnących rozwijać międzynarodowe kontakty. Uniwersytety maltańskie, takie jak American University of Malta (gdzie koszt studiów wynosi od 400€ do 600€ rocznie), kładą duży nacisk na praktyczne podejście do nauczania, co przygotowuje studentów do wejścia na rynek pracy.

 

Prócz akademickich korzyści, Malta oferuje też bogate życie studenckie, pełne wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. To idealne miejsce dla miłośników sportu i aktywnego stylu życia, z licznymi możliwościami do uprawiania różnych dyscyplin. Dodatkowo, wysoka dostępność pracy dla studentów w sektorach takich jak turystyka, IT czy bankowość umożliwia zdobywanie doświadczenia zawodowego w trakcie studiów.

 

Podsumowując, Malta łączy wysoką jakość edukacji z niezapomnianymi doświadczeniami w pięknym śródziemnomorskim otoczeniu, co czyni ją atrakcyjną opcją dla studentów z całego świata.

Studia za granicą - najpopularniejsze państwa - Malta
Formularz uniwersalny
Napisz do nas, a pomożemy Ci dostać się na studia za granicą

Dlaczego warto wyjechać na studia za granicą?

Poznaj kulturę kraju
Poznaj kulturę kraju
Opanuj język obcy do perfekcji
Opanuj język obcy do perfekcji
Ucz się w praktyce
Ucz się w praktyce
Zapewnij sobie świetlaną przyszłość
Zapewnij sobie świetlaną przyszłość
Poznaj kulturę kraju

Nowe państwo jest trochę jak zupełnie inny świat. Inne tradycje, zwyczaje, język, smaki i krajobrazy. Wszystko jest nowe i ekscytujące! Zanurzysz się w tym świecie i stań się jego integralną częścią.

 

Poznanie kultury nowego kraju to nie tylko fascynująca przygoda, ale również szansa na poznanie ludzi z różnych środowisk i zwyczajów. Dzięki temu można rozszerzyć swoje horyzonty, zrozumieć inne punkty widzenia i wzbogacić swoje życie o nowe doświadczenia.

 

Należy zauważyć, że kultura nie ogranicza się jedynie do muzeów i zabytków, ale jest obecna w codziennym życiu i zachowaniach mieszkańców. Dlatego warto zwracać uwagę na detale, obserwować zwyczaje i brać udział w lokalnych tradycjach.

Opanuj język obcy do perfekcji

Spędzając kilka lat na studiach za granicą będziesz zewsząd otoczony przez język obcy. Jeśli już go znasz, to bardzo szybko będziesz posługiwał się nim swobodnie niczym native speaker, a jeśli jeszcze nie, to „wchłoniesz” nowy język z niewiarygodną szybkością. Dlaczego tak się dzieje?

 

Mieszkanie za granicą daje Ci okazję do codziennego praktykowania języka obcego, co przyspiesza jego opanowanie. Jesteś otoczony językiem obcym, słyszysz go na ulicy, w sklepie, w pracy czy na uczelni. Często masz też większe zapotrzebowanie na porozumiewanie się w języku obcym, co zmusza Cię do aktywnego korzystania z niego na co dzień. Ponadto, przebywanie w kulturze, w której używa się danego języka, pomaga zrozumieć kontekst i zastosowanie słów i zwrotów w praktyce. Dzięki temu nauka języka jest bardziej efektywna i naturalna. Więc jeśli tylko będziesz mieć nieco chęci, to bez problemu opanujesz kolejny język obcy!

Ucz się w praktyce

Uniwersytety za granicą kładą duży nacisk na nauczanie w praktyce. Zapomnij o typowym książkowym wkuwaniu, które dominuje w Polsce. Oprócz posiadanej wiedzy, będziesz wiedział jak ją wykorzystać!

 

Nauka w praktyce - jak wygląda? Wiele zajęć odbywa się w formie warsztatów, projektów, a także w laboratoriach. Praktyczne podejście do nauki pozwala studentom na zdobycie umiejętności i doświadczenia, które są pożądane przez pracodawców na całym świecie. W naukę w praktyce zaangażowani są często specjaliści z danej dziedziny, którzy prowadzą zajęcia. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę z pierwszej ręki i zobaczysz, jak profesjonaliści z danej branży pracują na co dzień. Oprócz tego, uczelnie za granicą często nawiązują współpracę z przedsiębiorstwami, co umożliwii odbycie praktyk w firmach i zdobycie zawodowego doświadczenie jeszcze w trakcie studiów.

Zapewnij sobie świetlaną przyszłość

Zdobędziesz praktyczną i użyteczną wiedzę na jednym najlepszych światowych uniwersytetów. Dyplom zagranicznej uczelni otworzy Ci wiele drzwi. Dodatkowo opanujesz do perfekcji języki obce i (skoro podejmiesz się studiowania za granicą) bez wątpienia, staniesz się osobą mającą odwagę do spełniania swoich marzeń.

Studia za granicą - jak się dostać?

Jednym z częściej zadawanych nam pytań jest: Jak trudno jest dostać się na studia za granicą? Czy mam realne szanse? Jak najbardziej rozumiemy Wasze obawy. Decyzja o podjęciu studiów za granicą nie należy do łatwych i wiąże się z długą listą pytań. Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości poniżej omawiamy je wszystkie.

Studia za granicą - Studia za granicą - jak się dostać?

Czy trzeba mieć wybitne wyniki w nauce, aby dostać się na studia za granicą?

Absolutnie nie! To jeden z najczęściej powtarzanych mitów. Niezależnie od wyników, masz naprawdę bardzo duże szanse na dostanie się na wymarzone studia za granicą. Aby plan się ziścił należy tylko odpowiednio dobrać uczelnie i kierunki studiów oraz stworzyć plan B (a czasem również plan C). Nie ma co ukrywać, że są kierunki, na które aplikuje bardzo dużo osób, w związku z czym trudno jest się dostać np. na studia medyczne na topowych uczelniach. Mimo to studia za granicą są dużo bardziej osiągalne niż wielu osobom się wydaje. Wybitne wyniki z pewnością Ci pomogą oraz zwiększą szanse na dostanie się na prestiżowe uczelnie, jednak mając przeciętne wyniki wciąż masz możliwość zaakceptowania przez zagraniczną uczelnię. Przy mądrym wyborze uczelni i stworzeniu silnej aplikacji te szanse zazwyczaj są duże!

 

Co ma wpływ na skuteczność aplikacji na studia za granicą?

W Polsce decydujące znaczenie mają wyniki matur. Dlatego wiele osób zgłaszając się do nas zadaje nam pytanie „Czy z takimi wynikami matur (lub przewidywanymi wynikami) mam szanse na studia za granicą?”.

 

Może większość z Was zaskoczymy, ale w przypadku wielu krajów wyniki z matur mają znikomy lub nie mają ŻADNEGO wpływu na skuteczność aplikacji. Tak jest w przypadku większości uczelni m.in. w Holandii, Niemczech czy we Włoszech. Wiele zagranicznych uniwersytetów przykłada dużą wagę do tego, czy kandydat będzie odpowiednią osobą na danym kierunku. W praktyce oznacza to weryfikację Twojego CV, listu motywacyjnego, referencji, portfolio oraz tego jak zaprezentujesz się na rozmowie kwalifikacyjnej. Dodatkowo, niektóre uczelnie organizują egzaminy wstępne.

 

Wymogi przy aplikacji na studia za granicą różnią się w zależności od państwa, uczelni i kierunku. Na przykład w Holandii średnia ocen ma większe znaczenie niż wyniki z matur, a list motywacyjny, CV i rozmowa kwalifikacyjną potrafią dać Ci ogromną przewagę nad resztą kandydatów. Sprawa ma się podobnie w przypadku Włoch. Z drugiej strony w Irlandii kluczowym czynnikiem są właśnie wyniki z matur. W przypadku Hiszpanii wyniki z matur odpowiadają za około 55% powodzenia. Jak widzisz czynników jest wiele, dlatego tak istotne jest przygotowanie silnej aplikacji oraz wybranie odpowiednich państw, uczelni oraz kierunków studiów.

 

Czy trudno dostać się na studia za granicą?

Tak jak odpowiedzieliśmy powyżej - to zależy od tego, jakie państwo, uczelnie i kierunki studiów wybierzesz oraz jak silną aplikację przygotujesz. Jednak dokonując mądrych wyborów możesz dostać się na wymarzone studia nawet z przeciętnymi wynikami w nauce (oczywiście zalecamy jednak osiąganie najwyższych możliwych wyników ;) ).

 

Studia za granicą wymagania minimalne

Aby móc uczestniczyć w rekrutacji na studia za granicą musisz spełnić wymagania minimalne (czyli takie bez których uczelnia nie może Cię przyjąć). W przypadku studiów licencjackich sprowadzają się one zazwyczaj do zaliczenia matury (czasem również osiągnięcia odpowiednich wyników) oraz do zdobycia odpowiedniego certyfikatu językowego. Najczęściej akceptowane certyfikaty to IELTS, TOEFL, certyfikaty Cambridge, a wymagany poziom to zazwyczaj B2 oraz sporadycznie C1.

 

W przypadku studiów magisterskich wymaganiami minimalnymi jest zazwyczaj zaliczenie w ramach studiów licencjackich pewnej puli przedmiotów związanych tematycznie z kierunkiem studiów magisterskich oraz - tak jak w przypadku aplikacji na studia I stopnia - zaliczenie odpowiedniego certyfikatu językowego.

 

Kiedy rozpocząć przygotowania do aplikacji na studia za granicą?

Niektóre osoby zgłaszają się do nas na półtora miesiąca przed deadline’em rekrutacji i zdążają przygotować całą aplikację. My jednak doradzamy zająć się tym tematem z odpowiednio dużym zapasem czasu. Takie rozwiązanie ma zdecydowanie więcej zalet. Jakich?

 

Po pierwsze, nie musisz spieszyć się dokonując analizy. Możesz dokładnie przemyśleć wybór państwa, uczelni i kierunku studiów.

 

Po drugie, więcej czasu pozwala na spokojne i bezstresowe przygotowanie całej aplikacji. Odkładanie tego działania na ostatni moment zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem.

 

Po trzecie, masz znacznie więcej czasu na budowę silnego profilu kandydata, czyli podjęcie się działań, które zaprezentują Cię jako idealnego kandydata na dane miejsce. Profil kandydata ma duże znaczenie, dlatego w Eduworld przygotowujemy dla naszych aplikantów dokładny plan działań, których podjąć wpłynie na skuteczność aplikacji. Jest to również powód, dla którego wiele osób rozpoczyna przygotowania do studiów za granicą na rok, dwa a nawet trzy lata przed początkiem studiów.

Aplikacja na studia z Eduworld

Chcesz wybrać odpowiednie państwa, uczelnie i kierunki studiów? Chcesz, aby Twoja aplikacja była skuteczna, a cały proces jej przygotowania przeszedł gładko i bezstresowo? Jeśli tak, to aplikacja z nami będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Dzięki naszemu doświadczeniu, zaangażowaniu oraz profesjonalnemu podejściu do każdej aplikacji dostaniesz się na wymarzone studia za granicą.

 

 

Formularz uniwersalny
Napisz do nas, a pomożemy Ci dostać się na studia za granicą

Formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy

Napisz do nas, a my pomożemy Ci studiować za granicą

Home - Spełnienie marzeń masz na wyciągnięcie ręki

Spełnienie marzeń Masz na wyciągnięcie ręki

Nasza filozofia