Studia za granicą - Eduworld
Bezpłatna konsultacja

Studia za granicą

Zastanawiasz się w jakim państwie możesz kontynuować swoją edukację? Widzisz siebie oczami wyobraźni na słonecznym wybrzeżu Hiszpanii, w urokliwym Amsterdamie, wiecznym mieście Rzymie, na wyspiarskiej Irlandii lub Anglii, a może za oceanem w Stanach? W języku angielskim możesz studiować w wielu europejskich państwach:

Spis treści
1
Studia w Europie
2
Studia poza Europą
3
Studia za granicą
 • Jakie kierunki oferują zagraniczne uczelnie?
 • Wybór kierunku studiówza granicą
4
Jakie są najczęściej wybierane kierunki studiów za granicą?
5
Studia za granicą - koszty
 • Ile kosztują studia za granicą?
 • Czesne na zagranicznych uczelniach
 • Studia za granicą - darmowe
 • Studia za granicą - niskie czesne
6
Stypendia na zagranicznych uczelniach
 • Holandia
 • Irlandia
7
Dlaczego warto wyjechać na studia za granicą?
8
Studia za granicą - jak się dostać?
 • Czy trzeba mieć wybitne wyniki w nauce, aby dostać się na studia za granicą?
 • Co ma wpływ na skuteczność aplikacji na studia za granicą?
 • Czy trudno dostać się na studia za granicą?
 • Kiedy rozpocząć przygotowania do aplikacji na studia za granicą?
9
Aplikacja na studia z Eduworld

Chcesz wybrać odpowiednie państwa, uczelnie i kierunki studiów? Chcesz, aby Twoja aplikacja była skuteczna, a cały proces jej przygotowania przeszedł gładko i bezstresowo? Jeśli tak, to aplikacja z nami będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Dzięki naszemu doświadczeniu, zaangażowaniu oraz profesjonalnemu podejściu do każdej aplikacji dostaniesz się na wymarzone studia za granicą.

 

 

Studia poza Europą

Studia za granicą

Jakie kierunki oferują zagraniczne uczelnie?

Zastanawiasz się, czy znajdziesz swój wymarzony kierunek na zagranicznych uczelniach? Możemy Ci zagwarantować, że w innych państwach 99,99% kierunków jest prowadzonych w języku angielskim. Łączną liczbę kierunków studiów oferowanych przez uniwersytety w innych państwach można liczyć w tysiącach. Przykładowo w samej Holandii możesz aplikować na ponad 2000 programów prowadzonych w pełni po angielsku. Całkiem dużo, prawda? A to jedynie jeden kraj z … bardzo wielu. Co prawda w niektórych państwach oferta jest węższa, jednak zawsze jest przynajmniej kilka/kilkanaście opcji godnych rozważenia.

Studia za granicą - Studia za granicą - Jakie kierunki oferują zagraniczne uczelnie?

Wybór kierunku studiów za granicą

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kierunku i zupełnie nie wiesz, który program będzie dla Ciebie odpowiedni lub boisz się, że wybrana opcja okaże się nietrafna pod katem Twoich predyspozycji oraz oczekiwań, to zachęcamy Cię do umówienia się na bezpłatną konsultację. W jej czasie przeanalizujemy Twoje silne strony oraz preferencje, a następnie poszukamy najlepszych rozwiązań dla Ciebie. Dla osób, które zupełnie nie mają pomysłu jaki kierunek studiów wybrać, polecamy wykonanie testu diagnostycznego Morrisby. Jest to test, który od kilkudziesięciu lat pomaga w wyborze ścieżki uniwersyteckiej ludziom na całym świecie. Test ten możesz wykonać również u nas na stronie: Test Morrisby znajdziesz więcej informacji.

Studia za granicą - Studia za granicą - Wybór kierunku studiów za granicą

Jakie są najczęściej wybierane kierunki studiów za granicą?

Medycyna
Medycyna
Studia biznesowe
Studia biznesowe
Psychologia
Psychologia
Prawo
Prawo
Medycyna

Studia medyczne w języku angielskim oferuje kilka europejskich państw. Najpopularniejszą destynacją są Włochy, następnie Irlandia, Anglia, Holandia oraz państwa Europy Środkowo-Wschodniej np. Czechy, Słowacja, Rumunia, Chorwacja. Chcesz dowiedzieć sie więcej na temat medycyny za granicą? Sprawdź nasz obszerny wpis na blogu: 

Studia biznesowe

Szeroko pojęte kierunki biznesowe są jednymi z najpopularniejszych. Możliwości jest ogrom - setki kierunków w Europie oraz za Oceanem. Interesuję Cię zarządzanie w biznesie, a może bardziej marketingiem, zarządzanie zasobami ludzkimi lub finanse? Te i wiele innych kierunków znajdziesz w większości krajów m.in. w Holandii, Włoszech, Hiszpanii, Irlandii, Anglii, na Cyprze, Malcie, czy w Belgii, Niemczech lub Austrii.

Psychologia

Coraz więcej osób z roku na rok decyduje się na studia psychologiczne w innym państwie. Najpopularniejszymi krajami są: Holandia (oferujące aż 12 kierunków psychologicznych w pełni po angielsku), Malta (możesz tam studiować ponad 20 połączeń psychologii z innymi kierunkami), Włochy, Hiszpania, Irlandia, Anglia i USA.

Prawo

Prawo na to kierunek, który słusznie jest postrzegany jako perspektywiczny. Zagraniczne uczelnie oferują wiele ciekawych opcji - prawo międzynarodowe, prawo morskie, połączenie prawa z innymi kierunkami (np. PPLE tj. Politics, Psychology, Law and Economics).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat programów, które możesz studiować na zagranicznych uczelniach?
Kierunki studiów
Formularz uniwersalny
Napisz do nas, a pomożemy Ci dostać się na studia za granicą

Studia za granicą - koszty

Ile kosztują studia za granicą?

Myślisz, że edukacja wyższa w innym państwie jest poza Twoim finansowym zasięgiem? Niewydolność finansowa jest jedną z najczęstszych obaw kandydatów. Kolejną jest trudność w dostaniu się na zagraniczne studia. Omówmy zatem pokrótce kwestie kosztów związanych ze studiowaniem i życiem w innych państwach. Najprawdopodobniej miło Cię zaskoczymy :)

Studia za granicą - koszty - Ile kosztują studia za granicą?

Czesne na zagranicznych uczelniach

W niektórych państwach czesne potrafi być rzeczywiście bardzo wysokie. Koszt studiów w Anglii wiąże się z dużym wydatkiem. Ceny wahają się od 9.000 do nawet 25.000£ za rok studiów (około 50.000zł - 130.000zł rocznie). W Stanach Zjednoczonych uczelnie życzą sobie od około 10.000 do 60.000 dolarów za rok studiów (około 45.000zł do 280.000zł rocznie).

 

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w Polsce studiowanie na uczelniach państwowych nie wiąże się z żadnymi opłatami. Czy w innych krajach także możemy się z tym spotkać? Jak najbardziej! Na przekór tym wielkim kwotom wychodzą inne państwa, w których koszty życia i studiowania są przystępne, a często nawet porównywalne do tych w Polsce.

Studia za granicą - koszty - Czesne na zagranicznych uczelniach

Studia za granicą - darmowe

Dla członków UE studia są darmowe w:

 • Niemczech
 • Danii
 • Norwegii
 • Szwecji
 • na Malcie
Studia za granicą - koszty - Studia za granicą - darmowe

Studia za granicą - niskie czesne

W wielu państwach czesne jest stosunkowo przystępne Państwa, w których czesne wynosi od około 400 do 2.200€ rocznie:

 • Włochy (700 - 2.000€ rocznie)
 • Hiszpania (700 - 1.700€ rocznie)
 • Belgia (ok. 940€ rocznie)
 • Austria (0 - 720€ rocznie)
Studia za granicą - koszty - Studia za granicą - niskie czesne

Stypendia na zagranicznych uczelniach

Wielu osobom dopiero otrzymanie stypendium umożliwia wyjazd na studia za granicą. Najczęstszymi kryteriami przydzielania grantów jest wysokość dochodu rodziców oraz osiągnięcia w edukacji. Poniżej przedstawiamy państwa, w których możecie liczyć na znaczne wsparcie finansowe.

Holandia

Holandia słynie z praktycznego podejścia i bardzo wysokiego poziomu nauczania. Studia w tym państwie kosztują 1.100€ za pierwszy rok oraz 2.200€ za kolejne lata. Jednak w ramach wsparcia finansowego od holenderskiego rządu możesz otrzymać nawet do 1.100€ miesięcznie! Warto zaznaczyć, że aż do 410€ miesięcznie (czyli do 4900€ rocznie), to bezzwrotny grant. Wysokość przyznawanej kwoty zależy od dochodu rodziców. Jedynym warunkiem otrzymania grantu jest praca przynajmniej 56 godzin miesięcznie. Na pozostałe 700€ wsparcia składają się dwa rodzaje pożyczki, których warunki są bardzo korzystne. Średni koszt życia w Holandii wynosi od 750 do 1.000€ miesięcznie (w Amsterdamie średnio 1.000-1.500 euro/mies.)

Studia za granicą - Stypendia na zagranicznych uczelniach - Holandia

Irlandia

Choć to wyspiarskie państwo jest jednym z droższych w Europie, a czesne wynosi tam 3.000€ za rok, to wsparcie finansowe powoduje, że Irlandia dla wielu osób staje się stosunkowo przystępna. W Irlandii wysokość przyznawanych stypendiów zależy od wysokości dochodu rodziców. Łącznie możesz liczyć na obniżenie (lub całkowite zniesienie) czesnego oraz miesięczne stypendium w kwocie max. 500€ miesięcznie. Koszt życia w Irlandii waha się od 850 do 1.300€ miesięcznie, a najdroższym miastem jest Dublin.

 

Na powyższym przykładzie możesz zauważyć, że ze względu na atrakcyjny program stypendialny warto przyjrzeć się choćby tym uczelniom znajdujących się w krajach z dość wysokim kosztem czesnego i utrzymania. Jak widzisz w niektórych państwach wysokość stypendiów przewyższa nawet koszt studiowania.

Studia za granicą - Stypendia na zagranicznych uczelniach - Irlandia
Formularz uniwersalny
Napisz do nas, a pomożemy Ci dostać się na studia za granicą

Dlaczego warto wyjechać na studia za granicą?

Poznaj kulturę kraju
Poznaj kulturę kraju
Opanuj język obcy do perfekcji
Opanuj język obcy do perfekcji
Ucz się w praktyce
Ucz się w praktyce
Zapewnij sobie świetlaną przyszłość
Zapewnij sobie świetlaną przyszłość
Poznaj kulturę kraju

Nowe państwo jest trochę jak zupełnie inny świat. Inne tradycje, zwyczaje, język, smaki i krajobrazy. Wszystko jest nowe i ekscytujące! Zanurzysz się w tym świecie i stań się jego integralną częścią.

 

Poznanie kultury nowego kraju to nie tylko fascynująca przygoda, ale również szansa na poznanie ludzi z różnych środowisk i zwyczajów. Dzięki temu można rozszerzyć swoje horyzonty, zrozumieć inne punkty widzenia i wzbogacić swoje życie o nowe doświadczenia.

 

Należy zauważyć, że kultura nie ogranicza się jedynie do muzeów i zabytków, ale jest obecna w codziennym życiu i zachowaniach mieszkańców. Dlatego warto zwracać uwagę na detale, obserwować zwyczaje i brać udział w lokalnych tradycjach.

Opanuj język obcy do perfekcji

Spędzając kilka lat na studiach za granicą będziesz zewsząd otoczony przez język obcy. Jeśli już go znasz, to bardzo szybko będziesz posługiwał się nim swobodnie niczym native speaker, a jeśli jeszcze nie, to „wchłoniesz” nowy język z niewiarygodną szybkością. Dlaczego tak się dzieje?

 

Mieszkanie za granicą daje Ci okazję do codziennego praktykowania języka obcego, co przyspiesza jego opanowanie. Jesteś otoczony językiem obcym, słyszysz go na ulicy, w sklepie, w pracy czy na uczelni. Często masz też większe zapotrzebowanie na porozumiewanie się w języku obcym, co zmusza Cię do aktywnego korzystania z niego na co dzień. Ponadto, przebywanie w kulturze, w której używa się danego języka, pomaga zrozumieć kontekst i zastosowanie słów i zwrotów w praktyce. Dzięki temu nauka języka jest bardziej efektywna i naturalna. Więc jeśli tylko będziesz mieć nieco chęci, to bez problemu opanujesz kolejny język obcy!

Ucz się w praktyce

Uniwersytety za granicą kładą duży nacisk na nauczanie w praktyce. Zapomnij o typowym książkowym wkuwaniu, które dominuje w Polsce. Oprócz posiadanej wiedzy, będziesz wiedział jak ją wykorzystać!

 

Nauka w praktyce - jak wygląda? Wiele zajęć odbywa się w formie warsztatów, projektów, a także w laboratoriach. Praktyczne podejście do nauki pozwala studentom na zdobycie umiejętności i doświadczenia, które są pożądane przez pracodawców na całym świecie. W naukę w praktyce zaangażowani są często specjaliści z danej dziedziny, którzy prowadzą zajęcia. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę z pierwszej ręki i zobaczysz, jak profesjonaliści z danej branży pracują na co dzień. Oprócz tego, uczelnie za granicą często nawiązują współpracę z przedsiębiorstwami, co umożliwii odbycie praktyk w firmach i zdobycie zawodowego doświadczenie jeszcze w trakcie studiów.

Zapewnij sobie świetlaną przyszłość

Zdobędziesz praktyczną i użyteczną wiedzę na jednym najlepszych światowych uniwersytetów. Dyplom zagranicznej uczelni otworzy Ci wiele drzwi. Dodatkowo opanujesz do perfekcji języki obce i (skoro podejmiesz się studiowania za granicą) bez wątpienia, staniesz się osobą mającą odwagę do spełniania swoich marzeń.

Studia za granicą - jak się dostać?

Jednym z częściej zadawanych nam pytań jest: Jak trudno jest dostać się na studia za granicą? Czy mam realne szanse? Jak najbardziej rozumiemy Wasze obawy. Decyzja o podjęciu studiów za granicą nie należy do łatwych i wiąże się z długą listą pytań. Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości poniżej omawiamy je wszystkie.

Studia za granicą - Studia za granicą - jak się dostać?

Czy trzeba mieć wybitne wyniki w nauce, aby dostać się na studia za granicą?

Absolutnie nie! To jeden z najczęściej powtarzanych mitów. Niezależnie od wyników, masz naprawdę bardzo duże szanse na dostanie się na wymarzone studia za granicą. Aby plan się ziścił należy tylko odpowiednio dobrać uczelnie i kierunki studiów oraz stworzyć plan B (a czasem również plan C). Nie ma co ukrywać, że są kierunki, na które aplikuje bardzo dużo osób, w związku z czym trudno jest się dostać np. na studia medyczne na topowych uczelniach. Mimo to studia za granicą są dużo bardziej osiągalne niż wielu osobom się wydaje. Wybitne wyniki z pewnością Ci pomogą oraz zwiększą szanse na dostanie się na prestiżowe uczelnie, jednak mając przeciętne wyniki wciąż masz możliwość zaakceptowania przez zagraniczną uczelnię. Przy mądrym wyborze uczelni i stworzeniu silnej aplikacji te szanse zazwyczaj są duże!

 

Co ma wpływ na skuteczność aplikacji na studia za granicą?

W Polsce decydujące znaczenie mają wyniki matur. Dlatego wiele osób zgłaszając się do nas zadaje nam pytanie „Czy z takimi wynikami matur (lub przewidywanymi wynikami) mam szanse na studia za granicą?”.

 

Może większość z Was zaskoczymy, ale w przypadku wielu krajów wyniki z matur mają znikomy lub nie mają ŻADNEGO wpływu na skuteczność aplikacji. Tak jest w przypadku większości uczelni m.in. w Holandii, Niemczech czy we Włoszech. Wiele zagranicznych uniwersytetów przykłada dużą wagę do tego, czy kandydat będzie odpowiednią osobą na danym kierunku. W praktyce oznacza to weryfikację Twojego CV, listu motywacyjnego, referencji, portfolio oraz tego jak zaprezentujesz się na rozmowie kwalifikacyjnej. Dodatkowo, niektóre uczelnie organizują egzaminy wstępne.

 

Wymogi przy aplikacji na studia za granicą różnią się w zależności od państwa, uczelni i kierunku. Na przykład w Holandii średnia ocen ma większe znaczenie niż wyniki z matur, a list motywacyjny, CV i rozmowa kwalifikacyjną potrafią dać Ci ogromną przewagę nad resztą kandydatów. Sprawa ma się podobnie w przypadku Włoch. Z drugiej strony w Irlandii kluczowym czynnikiem są właśnie wyniki z matur. W przypadku Hiszpanii wyniki z matur odpowiadają za około 55% powodzenia. Jak widzisz czynników jest wiele, dlatego tak istotne jest przygotowanie silnej aplikacji oraz wybranie odpowiednich państw, uczelni oraz kierunków studiów.

 

Czy trudno dostać się na studia za granicą?

Tak jak odpowiedzieliśmy powyżej - to zależy od tego, jakie państwo, uczelnie i kierunki studiów wybierzesz oraz jak silną aplikację przygotujesz. Jednak dokonując mądrych wyborów możesz dostać się na wymarzone studia nawet z przeciętnymi wynikami w nauce (oczywiście zalecamy jednak osiąganie najwyższych możliwych wyników ;) ).

 

Studia za granicą wymagania minimalne

Aby móc uczestniczyć w rekrutacji na studia za granicą musisz spełnić wymagania minimalne (czyli takie bez których uczelnia nie może Cię przyjąć). W przypadku studiów licencjackich sprowadzają się one zazwyczaj do zaliczenia matury (czasem również osiągnięcia odpowiednich wyników) oraz do zdobycia odpowiedniego certyfikatu językowego. Najczęściej akceptowane certyfikaty to IELTS, TOEFL, certyfikaty Cambridge, a wymagany poziom to zazwyczaj B2 oraz sporadycznie C1.

 

W przypadku studiów magisterskich wymaganiami minimalnymi jest zazwyczaj zaliczenie w ramach studiów licencjackich pewnej puli przedmiotów związanych tematycznie z kierunkiem studiów magisterskich oraz - tak jak w przypadku aplikacji na studia I stopnia - zaliczenie odpowiedniego certyfikatu językowego.

 

Kiedy rozpocząć przygotowania do aplikacji na studia za granicą?

Niektóre osoby zgłaszają się do nas na półtora miesiąca przed deadline’em rekrutacji i zdążają przygotować całą aplikację. My jednak doradzamy zająć się tym tematem z odpowiednio dużym zapasem czasu. Takie rozwiązanie ma zdecydowanie więcej zalet. Jakich?

 

Po pierwsze, nie musisz spieszyć się dokonując analizy. Możesz dokładnie przemyśleć wybór państwa, uczelni i kierunku studiów.

 

Po drugie, więcej czasu pozwala na spokojne i bezstresowe przygotowanie całej aplikacji. Odkładanie tego działania na ostatni moment zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem.

 

Po trzecie, masz znacznie więcej czasu na budowę silnego profilu kandydata, czyli podjęcie się działań, które zaprezentują Cię jako idealnego kandydata na dane miejsce. Profil kandydata ma duże znaczenie, dlatego w Eduworld przygotowujemy dla naszych aplikantów dokładny plan działań, których podjąć wpłynie na skuteczność aplikacji. Jest to również powód, dla którego wiele osób rozpoczyna przygotowania do studiów za granicą na rok, dwa a nawet trzy lata przed początkiem studiów.

Aplikacja na studia z Eduworld

Chcesz wybrać odpowiednie państwa, uczelnie i kierunki studiów? Chcesz, aby Twoja aplikacja była skuteczna, a cały proces jej przygotowania przeszedł gładko i bezstresowo? Jeśli tak, to aplikacja z nami będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Dzięki naszemu doświadczeniu, zaangażowaniu oraz profesjonalnemu podejściu do każdej aplikacji dostaniesz się na wymarzone studia za granicą.

 

 

Formularz uniwersalny
Napisz do nas, a pomożemy Ci dostać się na studia za granicą

Formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy

Napisz do nas, a my pomożemy Ci studiować za granicą

Home - Spełnienie marzeń masz na wyciągnięcie ręki

Spełnienie marzeń Masz na wyciągnięcie ręki

Nasza filozofia