Według raportu World Happiness Report 2021 Dania mieści się w pierwszej trójce najszczęśliwszych państw świata.
To kraj który zawsze plasuje się na podium rankingów najszczęśliwszych państw świata, a to wszystko za sprawą prężnie działającej gospodarki, otwartości na świat i niesamowitego połączenia tradycji z nowoczesnością.
Dania, jako najmniejsze państwo Skandynawii znajduje się w północnej części Europy. Poza niewielkim rozmiarem, to kraj który ma wiele do zaoferowania. Malownicza zabudowa zapierająca dech w połączeniu z modernistyczną architekturą tworzą niepowtarzalny klimat tego kraju. Ludzie są tu mili, w codziennym życiu kierując się filozofią hygge, (która zakłada cieszenie się z małych rzeczy), lecz o ich prawdziwą przyjaźń trzeba zawalczyć. To tu znajdziesz wszechobecne rowery i społeczeństwo silnie wierzące w równość wszystkich obywateli. Duńskie uniwersytety pieczołowicie pielęgnują swoje tradycje będąc jednocześnie jednymi z najbardziej rozwiniętych w Europie. Jak widać, to kraj pełen kontrastów i niespodzianek.
Na pewno znasz firmy takie jak Lego, Flying Tiger Copenhagen, Jysk czy Nordea Bank. To tylko niektóre z duńskich przedsiębiorstw których sukces sięga skali europejskiej jak i światowej. Jeśli chcesz stworzyć sobie wyjątkową ścieżkę kariery, Dania jest świetnym wyborem ponieważ tamtejsze uniwersytety dają Ci szeroki wachlarz wyboru jeśli chodzi o kierunki i otwierają drzwi do świata sukcesu.
Studia w Danii są fantastyczną możliwościa do zdobycia użytecznej wiedzy i praktycznych umiejętności oraz do funkcjonowania w międzynarodowym środowisko. Ten innowacyjny kraj kładzie duży nacisk na rozwój połączony z etycznym podejściem. W Danii czekają na Ciebie świetne perspektywy rozwoju.
Duńskie uniwersytety są nowoczesne i posiadają rozwiniętą infrastrukturę, a kierunki studiów są zaplanowane w taki sposób, żeby uczyła praktycznych umiejętności przygotowały do zawodu. Programy studiów są kreatywne i ciekawe jak np. Multimedia Design czy Graphic Storytelling.
ważne: Dnia 25 czerwca 2021r. duński rząd podjął decyzję o zamknięciu większości programów studiów prowadzonych w języku angielskim na duńskich uniwersytetach oraz akademiach nauk stosowanych, mimo to pozostaje wciąż ponad 90 kierunków prowadzonych w języku angielskim. Liczba ta może się zmieniać, jeśli interesują Ciebie bieżące dane to skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.
Choć liczba dostępnych kursów w języku angielskim w całej Danii znacznie spadła, to wciąż pozostaje trochę ciekawych opcji wartych rozważenia.
Wybierając studia w Danii możesz być pewien nacisku kładzionego na zajęcia praktyczne oraz atmosfery zachęcającej dzielenia się własnymi pomysłami. Nauka przez praktykę i pracę w grupach w praktyce funkcjonuje świetnie - uczniowie angażują się i wymieniają się ideami. Charakterystyczny dla Duńczyków porządek i profesjonalizm jest widoczny zarówno w podejściu nauczycieli jak i samych uczniów. Uniwersytety są świetnie zorganizowane, infrastruktura jak np. obiekty sportowe, biblioteki są nowoczesne i zadbany, a pracownicy administracji są uprzejmi i pomocni. Wielu uczniów wychwala relacje między profesorami a studentami, które są dużo mniej formalne niż w Polsce. Dodatkowo podczas zajęć studenci są zachęcani do zadawania pytań oraz dzielenia się własnymi poglądami.
Warto zaznaczyć, że system edukacji w Danii różni się nieco od polskiego. Nasz licencjat trwa standardowo 3 lata. Dania ten system podzieliła, by dać studentom możliwość nauczania praktycznego, samodzielność w podejmowaniu decyzji, a także lepszego rozwinięcia ich kompetencji.
Stopień AP, to odpowiednik około 150 punktów ECTS, który trwa zazwyczaj 2 lata. W jego skład wchodzą praktyki pozwalające już na początku studiów zdobyć niezbędne umiejętności zawodowe. Aby uzyskać po nim pełny tytuł licencjata należy zrobić Top - Up Course.
Top - Up Bachelor, to kurs uzupełniający, którego długość waha się pomiędzy 18 miesięcy a 2 lata.
Połączenie tych dwóch ścieżek, da Ci oficjalny tytuł licencjata, honorowany na całym świecie.
Jak widzisz, studia w Danii oferuję ciekawe możliwości pod kątem wyboru kierunku studiów :)
Czesne uniwersyteckie - studia w Danii są bezpłatne.
Koszty życia w Danii - Choć polityka braku czesnego w Danii jest bardzo atrakcyjna dla zagranicznych studentów, to wybierając to państwo powinieneś się liczyć z wyższymi kosztami życia niż w Polsce. Średnio studenci wydają między 4000zł a 5000zł miesięcznie. Koszt zakwaterowania waha się od 1500zł do 3000zł miesięcznie, bilet transport miejski to kwota 200-300zł/ mies. Na jedzenie studenci średnio wydają 1000-1200zł każdego miesiące, posiłki w barach i restauracjach zaczynają się od 65zł/os. , a za napój zapłacisz około 20zł. Twój koszt utrzymania będzie różnił się w zależności od Twoich potrzeb i nawyków. Każdego z naszych aplikantów zachęcamy do podjęcia pracy oraz złożenie wniosku o stypendium.
Dania do najtańszych państw na pewno nie należy… Jaki jest przepis na utrzymanie się w tym państwie? Po pierwsze praca, której rynek jest przyjazny dla studentów , a po drugie stypendium
Praca - Rynek pracy w Danii jest bardzo przyjazny, a zarobki wysokie. Średnie zarobki w tym państwie wynoszą 20 000- 30 000 DKK, czyli 12-18 tyś. zł. Jako student pracując 10-12 godz/tydz możesz liczyć na 2000-3000zł/msc.
Stypendium - Maksymalna przydzielana kwota sięga 6300DKK, czyli prawie 4000zł! Pisaliśmy, że przepis to praca+stypendium. Dlaczego? Warunkiem przydzielania stypendium jest przepracowanie 43 godzin miesięcznie. Jak widzisz paradoksalnie utrzymanie się w Danii może być prostsze niż utrzymanie się w Polsce. Studia w Danii mogą być znacznie bardziej osiągalne niż wielu osobom się wydaje.