Studia medyczne za granicą - medycyna
Bezpłatna konsultacja
Blog

Merytorycznie o studiach za granicą.

22.10.2022
Studia za granicą

Studia medyczne za granicą - medycyna

Spis treści
1

Studia medyczne za granicą - medycyna

2

Gdzie możesz studiować medycynę za granicą?

3

Studia medyczne za granicą - czy warto?

4

Studia medyczne za granicą - koszt

5

Studia medyczne za granicą - egzaminy wstępne

6

Studia medyczne za granicą - co wpływa na skuteczność aplikacji?

7

Studia medyczne za granicą - jak się dostać?

8

Studia medyczne za granicą - czy matury mają znaczenie?

9

Studia medyczne za granicą - czy trudno się dostać?

10

Aplikacja na studia medyczne za granicą

11

Aplikuj z Eduworld - kompleksowe wsparcie w procesie rekrutacji


Chcesz aplikować na studia medyczne za granicą? Poznaj możliwości, które na Ciebie czekają. Być może nie spodziewasz się tego, ale w języku angielskim kierunek ten jest oferowany przez kilkadziesiąt uczelni w Europie. Edukacja za granicą to wysoki poziom nauczania, międzynarodowe środowisko, opanowanie języka obcego do perfekcji, zdobycie bezcennych znajomości oraz lepsze perspektywy zawodowe.  W tym wpisie znajdziesz wszystkie istotne informacje dotyczące studiów medycznych za granicą.

Gdzie możesz studiować medycynę za granicą?

Gdzie możesz studiować medycynę za granicą?

Być może zastanawiasz się, w których państwach możesz studiować medycynę w języku angielskim? Możliwości jest sporo, jednak różnice w wysokości czesnego potrafią być znaczne. Dlatego podzieliliśmy ofertę zagranicznych uczelni na dwa rodzaje:

 1) Uniwersytety publiczne, na których koszt studiów jest niższy niż 4400€ za rok

2) Uniwersytety prywatne (również publiczne w UK), na których koszt studiów zaczyna się od 9.000€ a sięga do nawet 65.000€ za rok edukacji

 

 

 

 1) Uniwersytety publiczne, na których koszt studiów jest niższy niż 4400€ za rok
Są trzy kraje w Europie, na których koszt studiowania medycyny jest niższy niż 4400€ za rok. Są to Irlandia, Włochy, i Holandia.

Włochy
Włochy posiadają najszerszą ofertę pod kątem tego kierunku. Medycynę w języku angielskim oferuje 14 uczelni w tym kraju, a dodatkowo 3 uniwersytety prowadzą kierunek stomatologiczny. Studia trwają 6 lat. Koszt edukacji waha się od 400€ do 4400€ rocznie i zależy od sytuacji majątkowej rodziców (co oznacza, że wysokość czesnego jest dopasowana do możliwości danego studenta). Włochy to piękny, bogaty kulturowo kraj z uśmiechniętymi ludźmi oraz pyszną kuchnią. Zastanawiasz się jaki jest poziom nauczania na uniwersytetach?  Według Rankingu Szanghajskiego wśród 200 najlepszych uczelni medycznych na świecie znajduje się aż 6 włoskich. Dla porównanie nie znalazł się tam żaden polski uniwersytet. Włochy są jednym z najpopularniejszych krajów pod katem studiów medycznych! 

Irlandia
Pięć irlandzkich uczelni oferuje kierunek lekarski. Po brexit’cie i bardzo dużym wzroście kosztu studiów w Wielkiej Brytanii wiele osób wybiera tę wyspę jako alternatywę. Koszt studiów na kierunkach medycznych wynosi tutaj 3000€ za rok. Studia trwają 5 lub 6 lat. Irlandia to wysoki poziom nauczania, przyjaźni mieszkańcy, doskonałe perspektywy zawodowe oraz piękne zielone krajobrazy.


Holandia
W Holandii dwa uniwersytety prowadzą medycynę w języku angielskim. Wyjątkiem w tym kraju jest podział tego kierunku na studia licencjackie i magisterskie. Decydując się na Holandię musisz mieć świadomość, że jedynie na poziomie licencjackim nauka odbywa się w języku angielskim - na studiach medycznych na poziomie magisterskim edukacja odbywa się po niderlandzku. Holandia to fantastyczne perspektywy zawodowe, świetnie wyposażone uczelnie, międzynarodowe środowisko, topowy poziom nauczania.

 


2) Uniwersytety prywatne (również publiczne w UK), na których koszt studiów zaczyna się od 9.000€ a sięga do nawet 65.000€ za rok edukacji

Tutaj powtórnie możemy podzielić uniwersytety na dwie grupy. Koszt studiów medycznych od 9.000€ do 15.000€ jest na uniwersytetach w Europie środkowej/wschodniej. Kierunek ten w języku angielskim oferowany jest m. in. w Chorwacji, Rumunii, Bułgarii, Estonii, a także na Słowacji i Węgrzech.

Europa Zachodnia to studia medyczne, których koszt rozpoczyna się od około 20.000€ za rok (poza wspomnianymi  uczelniami publicznymi we Włoszech, Holandii i Irlandii).
Tutaj wybór jest znacznie szerszy. Zacznijmy od Wielkiej Brytanii gdzie koszt studiów medycznych rozpoczyna się od około 22.000 i sięga do nawet 60.000 funtów za rok studiów. Pod kątem edukacji jest to zdecydowanie najdroższy kraj w Europie. Bez wątpienia UK to najwyższy poziom nauczania na świecie: University of Cambridge, University of Oxford, Imperial College London to uczelnie, które  znajdują się wśród najlepszych 10 uniwersytetów na świecie dla kierunku medycznego.
Dość popularną destynacją jest również Hiszpania, w której możesz studiować medycynę w języku angielskim na dwóch uczelniach oraz stomatologię na kilku innych.
Jeden uniwersytet znajduje się w Niemczech. Inną opcją, po drugiej stronie Europy, jest Cypr. W tych krajach studia medyczne kosztują od 16.000€ do 25.000€ za rok.

Studia medyczne za granicą - czy warto?

Studia medyczne za granicą - czy warto?

Studia za granicą same w sobie są przygodą życia oraz bezcennym doświadczeniem: zanurzysz się w kulturze innego kraju, poznasz ludzi z całego świata, opanujesz do perfekcji języki obce, zawrzesz znajomości na całe życia.
Studia medyczne za granicą są również doskonałą decyzją pod kątem życia zawodowego. Dzięki dyplomowi zagranicznej uczelni masz szanse na międzynarodową karierę oraz wysokie zarobki. Średnie zarobki lekarzy w najpopularniejszych pod kątem studiów medycznych krajach, wyglądają w następujący sposób: Włochy 10.800€/mies., Irlandia 11.200€/mies., Holandia 12.000€/mies., Wielka Brytania 6500 GBP/miesiąc. Dla porównania średnia zarobki lekarza w Polsce wynoszą około 11.000zł miesięcznie.

Studiując medycynę po angielsku możesz również odbyć specjalizację w innym kraju np. wiele osób kończących studia medyczne we Włoszech na kolejne 3/4 lata wyjeżdża m. in. do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemiec, Norwegii czy Stanów Zjednoczonych.

Studia medyczne za granicą - koszt

Przy okazji akapitu „gdzie możesz studiować medycynę za granicą?’ omówiliśmy tę kwestię. Podsumowując: Włochy, Holandia i Irlandia są jedynymi krajami, które oferują interesujący Cię kierunek na uczelniach publicznych, przez co koszt studiów jest tam najniższy: od 400€ do 4400€ za rok.

Studia w Wielkiej Brytanii sięgają od 22.000 do nawet 60.000 funtów za rok (to najdroższa opcja).  W Hiszpanii, Niemczech, czy na Cyprze możesz kwoty wahają się od około 17.000€ do 25.000€ za dwa semestry, a w przypadku państw Europy środkowej i wschodniej zapłacisz między 9.000€ a 15.000€.

Studia medyczne za granicą - egzaminy wstępne

Najczęstszą formą sprawdzania kandydatów są testy wstępne (choć są pojedyncze uczelnie, przede wszystkim w Europie Wschodniej, które nie organizują testów). Egzaminy różnią się w zależności od kraju, czasem również w obrębie jednego państwa między różnymi uniwersytetami.  Poniżej zamieszczamy krótki opis najpopularniejszych egzaminów.

IMAT (International Medical Admissions Test) - egzamin wstępny na włoskie uczelnie publiczne. Podchodząc do niego możesz aplikować zarówno na kierunek medyczny (lekarski) jak i na stomatologię. Test odbywa się we wrześniu (tego samego roku, w którym rozpoczynają się studia), na jego napisanie jest 100 minut i  obejmuje on 60 pytań:
•    15 z biologii
•    15 z chemii
•    10 z wiedzy ogólnej
•    10 z krytycznego myślenia
•    5 z matematyki
•    5 z i fizyki


HPAT (Health Professions Admission Test) - egzamin wstępny na wszystkie uczelnie medyczne w Irlandii. Na jego napisanie jest 150 minut i składają się na niego 3 sekcje:

•    Logical Reasoning and Problem Solving
•    Interpersonal Understanding
•    Non-Verbal Reasoning

Wiele osób twierdzi, że jest to jeden z najtrudniejszych egzaminów jakie widzieli. Do testu podchodzi się w drugiej połowie lutego.


BMAT (BioMedical Admissions test) - egzamin akceptowany przez niektóre uczelnie w Wielkiej Brytanii oraz przez pojedyncze uczelnie w całej Europie (m. In. CEU Cardenal Herrera University (Hiszpania), University of Rijeka, Lithuanian University of Health Sciences (Litwa), Vasile Goldiș Western University of Arad (Rumunia) itd.


Na napisanie testu BMAT’u jest przeznaczone 120 minut i obejmuje on 3 sekcje:
•    Thinking Skills
•    Scientific Knowledge and Applications
•    Writing Task


UCAT (University Clinical Aptitude Test) - Test wymagane przez wiele uczelnie w Wielkiej Brytanii oraz ponad 15 uniwersytetów w Australii i Nowej Zelandii. Łączny czas przeznaczony na napisanie UCAT to 115 minut. Test obejmuje 5 sekcji:

•    Verbal Reasoning
•    Decision Making
•    Quantitative Reasoning
•    Abstract Reasoning
•    Situational Judgement

Do UCAT podchodzi się od 1 lipca do 1 października.

Formularz uniwersalny
Napisz do nas, a pomożemy Ci dostać się na studia za granicą
Studia medyczne za granicą - co wpływa na skuteczność aplikacji?

Studia medyczne za granicą - co wpływa na skuteczność aplikacji?

Kryteria oceny kandydatów różnią się w zależności od kraju i uczelni. Wpływ mogą mieć następujące elementy: egzamin wstępny, list motywacyjny, CV, referencje, rozmowa kwalifikacyjna oraz sporadycznie średnia ocen lub wyniki z matur.
 
W przypadku Włoch jedynym kryterium przyjęcia jest wynik z egzaminu IMAT, w Irlandii liczą się matury oraz wynik z HPAT; w Holandii wynik z testu wstępnego, ale również wpływ mogą mieć dodatkowe elementy jak np. list motywacyjny, podobnie w przypadku Wielkiej Brytanii, gdzie oprócz wyniku z egzaminu UCAT wymagane są referencje oraz list motywacyjny.

Studia medyczne za granicą - jak się dostać?

Zastanawiasz się jak dostać się na wymarzone studia? Przede wszystkim należy przygotować się w odpowiedni sposób do aplikacji w danym kraju. Jeśli jedynym kryterium jest wynik z egzaminu wstępnego (jak np. We Włoszech) - skup się w 100% na teście.
W przypadku, gdy znaczenie mają matury oraz wynik z egzaminu wstępnego (przypadek Irlandii) musisz walczyć o jak najwyższe osiągnięcia na tych dwóch polach.
List motywacyjny, referencje i rozmowa kwalifikacyjna są brane pod uwagę? Zadbaj o to, aby przygotować je w taki sposób, aby wyróżniły Cię spośród reszty aplikantów. Pokaż komisji rekrutacyjnej, że jesteś idealnym kandydatem na studia medyczne.

Jak widzisz, aby dostać się na studia medyczne należy skupić się na tych elementach, które są decydujące w przypadku danego kraju. Ważne jest, aby Twoje przygotowanie było na najwyższym poziomie- ponieważ studia medyczne są cieszą się duża popularności i o miejsce nich będziesz konkurować z kilkoma/kilkunastoma innymi kandydatami. Jednak nie przejmuj się - zadbaj o jak najlepsze przygotowanie! Swoje szanse możesz zmaksymalizować dzięki aplikacji z Eduworld - nie tylko przygotujemy Cię do egzaminów wstępnych, ale także zadbamy o każdy detal Twojej aplikacji. Na dole wpisu znajdziesz opis aplikacji z nami.

Formularz uniwersalny
Napisz do nas, a pomożemy Ci dostać się na studia za granicą

Studia medyczne za granicą - czy matury mają znaczenie?

Matura nie zawsze ma wpływ na skuteczność aplikacji. Na przykład aplikując do Włoch Twoje wyniki szkolne (zarówno z matur jak i średnia ocen) nie będą miały żadnego znacznie - liczy się jedynie wynik z testu wstępnego IMAT. Sytuacja wygląda tak samo w Holandii, Hiszpanii, czy m. in. na Słowacji. Dla odmiany w Irlandii wyniki z matur mają istotne znacznie - obok wyniku z egzaminu HPAT mają one decydujący wpływ na wynik rekrutacji. Tak samo jest w przypadku Wielkiej Brytanii, gdzie średnim wymaganym wynikiem z matur jest 80%.

Studia medyczne za granicą - czy trudno się dostać?

Na kierunki medyczne jest trudno się dostać. Zazwyczaj na jedno miejsce aplikuje od kilku do nawet kilkudziesięciu osób.

Aplikacja na studia medyczne za granicą

Aplikacja na studia medyczne za granicą

Przebieg aplikacji różni się w zależności od kraju i uczelni. Oprócz zadbania o jak najskuteczniejsze przygotowania się i zmaksymalizowanie swoich szans, należy również przejść poprawnie cały proces rekrutacji. Choć może wydawać się to stosunkowo proste, to jednak procedura ta znacznie różni się od tej, którą znamy z Polski.
Zagraniczne uczelnie często wymagają tłumaczeń przysięgłych oraz różnych formalnych dokumentów, które mogą być różne w zależności od kraju. Nie można pominąć żadnego z nich. ponieważ Twoja aplikacja zostanie odrzucona. Dodatkowo, mogą być wymagane inne dokumenty jak np. Dichiarazione di Valore do Włoch (pozyskiwany w Ambasadzie). Wszystkich tych formalności należy dopilnować.
Do tego dochodzą takie kwestie jak odpowiednie nadanie priorytetyzacji uniwersytetom, wybór miasta studiów (i życia) oraz przestrzeganie deadline’ów i poprawne złożenie aplikacji w odpowiednich systemach.
Cały proces aplikacji dla wielu osób jest stresujący. Zdarzają się również błędy, które skreślają szanse aplikanta.
Jeśli chcesz mieć pewność co do tego, że Twoja aplikacja jest złożona w sposób poprawny, wszystkie dokumenty zostały przygotowane, a priorytetyzacja uczelni ułożona w odpowiedni sposób, to wybierz aplikacją ze specjalistami.

Aplikuj z Eduworld - kompleksowe wsparcie w procesie rekrutacji

W Eduworld zadbamy o to, aby Twoja aplikacja była jak najsilniejsza. Przygotujemy Cię do egzaminów wstępnych IMAT, HPAT, BMAT, czy UCAT. Zadbamy o stworzenie listu motywacyjnego, CV i referencji, które wyróżnią Cię spośród reszty kandydatów. Przygotujemy Cię doskonale do rozmowy kwalifikacyjnej, dzięki czemu zaprezentujesz się jako idealny kandydat na kierunek medyczny na wybraną uczelnią.
Doradzimy Ci w zakresie wyboru odpowiedniej uczelni, miasta do życia, a także w nadaniu odpowiedniej priorytetyzacji uniwersytetom.
Aplikując z nami masz gwarancję pozyskania wszelkich niezbędnych dokumentów, przejścia wszystkich wymaganych formalności oraz poprawnego złożenia aplikacji w odpowiednim systemie.
Doradzimy Ci również w kwestiach organizacyjnych wyjazdu takich jak: stypendia, zakwaterowanie, akademiki, praca, otwieranie konta bankowego, ubezpieczenia itd.

Dodatkowo stowrzymy plan B w postaci kierunków medycznych na uczelniach, na które progi są niższe lub poprzez aplikację na kierunki okołomedyczne. Przy tak konkurencyjnym kierunku jak medycyna warto jest mieć plan B.
Przykładowe kierunki to: Biotechnology, Biomedical Sciences, Pharmacy, Molecular Life Sciences, Human Biology, Physiotherapy, Psychology, Genomics itd.
 
 
Aplikując z nami możesz czuć się spokojnie i mieć pewność co do tego, że Twoje szanse są zmaksymalizowane.

Formularz uniwersalny
Napisz do nas, a pomożemy Ci dostać się na studia za granicą
Home - Spełnienie marzeń masz na wyciągnięcie ręki

Spełnienie marzeń Masz na wyciągnięcie ręki

Nasza filozofia

Masz pytania? Skontaktuj się z nami