Wymagania na studia za granicą: Kluczowe informacje, które powinieneś znać
Bezpłatna konsultacja
Blog

Merytorycznie o studiach za granicą.

18.02.2023
Studia za granicą

Wymagania na studia za granicą

Spis treści
1

Wymagania na studia za granicą- wstęp

2

Egzaminy wstępne i wymagania językowe na studia za granicą

3

Świadectwo ukończenia liceum i świadectwo maturalne- wymagania na studia za granicą

4

List motywacyjny

5

Referencje od nauczycieli lub pracodawców

6

Tłumaczenie dokumentów

7

Aplikowanie o stypendia bądź finasowanie studiów

8

Zapoznanie się z nowym krajem

9

Aplikacja na studia za granicą z Eduworld

Wymagania na studia za granicą- wstęp

 

W dzisiejszych czasach coraz więcej studentów decyduje się na kontynuowanie nauki na studiach za granicą.

Niezależnie od tego, czy jesteś studentem szukającym nowych wyzwań, czy chcesz poszerzyć swoje horyzonty kulturowe, podjęcie decyzji o studiowaniu za granicą wymaga pewnych przygotowań i spełnienia określonych wymagań akademickich.

W tym artykule omówimy różne aspekty związane z wymaganiami na studia za granicą, takie jak wymagania akademickie, egzaminy wstępne, wymagania językowe, a także znaczenie świadectwa ukończenia liceum i świadectwa maturalnego.

Ponadto, przyjrzymy się także istotnemu elementowi aplikacji na studia za granicą - listowi motywacyjnemu.

Egzaminy wstępne i wymagania językowe na studia za granicą

Egzaminy wstępne i wymagania językowe na studia za granicą

Wiele uczelni za granicą wymaga, aby kandydaci zdali egzaminy wstępne, które oceniają ich zdolności intelektualne, wiedzę z zakresu przedmiotów, z których planują się uczyć na studiach oraz umiejętności językowe. Przykłady takich egzaminów to SAT, TOLC, GRE, GMAT i wiele innych.

Egzaminy te mogą obejmować sekcje matematyczne, werbalne, analityczne oraz związane z przedmiotami specjalistycznymi. Wyniki tych egzaminów mają na celu pomóc uczelniom ocenić umiejętności i potencjał kandydatów.

Ponadto, wielu kandydatów na studia za granicą musi spełnić także wymagania językowe. Uczelnie często oczekują od kandydatów znajomości języka, w którym prowadzone są zajęcia, w przypadku aplikowania na studia anglojęzyczne, jest to oczywiście język angielski.

Najczęściej spotykanymi egzaminami potwierdzającymi znajomość języka są TOEFL, IELTS, Cambridge Advanced. 

W zależności od uczelni i programu studiów, mogą istnieć określone minimalne wyniki, które należy osiągnąć w tych egzaminach. W przypadku, gdy językiem wykładowym jest język obcy, ważne jest, aby kandydaci mieli wystarczającą umiejętność językową, aby móc aktywnie uczestniczyć w zajęciach i zrozumieć materiał dydaktyczny.

Świadectwo ukończenia liceum i świadectwo maturalne- wymagania na studia za granicą

Świadectwo ukończenia liceum i świadectwo maturalne- wymagania na studia za granicą

Świadectwo ukończenia liceum oraz świadectwo maturalne są kluczowymi dokumentami, które mogą być wymagane przy ubieganiu się o studia za granicą.

Świadectwo ukończenia liceum jest potwierdzeniem ukończenia szkoły średniej i zdobycia odpowiedniego poziomu edukacji. Zawiera wszystkie informacje o ocenach, osiągnięciach i wyróżnieniach w czasie nauki w szkole średniej, które są często istotne dla wybranych uczelni.

Jest to dokument, który potencjalne uczelnie mogą ocenić, aby określić Twoje umiejętności i motywację.

Natomiast świadectwo maturalne jest dokumentem potwierdzającym ukończenie egzaminów maturalnych na koniec szkoły średniej. Potwierdza posiadaną przez ciebie ogólną wiedzę i umiejętności.

Mimo, że wyniki polskich matur wiele krajach nie mają szczególnego znaczenia, może się zdarzyć, że Twoja wybrana uczelnia będzie wymagała zdania konkretnych przedmiotów rozszerzonych.

Formularz uniwersalny
Napisz do nas, a pomożemy Ci dostać się na studia za granicą

List motywacyjny

Wiele uczelni za granicą wymaga również od kandydatów napisania listu motywacyjnego, który jest ważnym elementem aplikacji.

Daje on kandydatowi możliwość przedstawienia swoich celów, motywacji, pasji i przekonania, dlaczego chce studiować na danej uczelni. Jest to również okazja do pochwalenia się swoimi osiągnięciami, doświadczeniami i umiejętnościami, które mogą być wartościowe dla programu studiów.

List motywacyjny powinien być starannie napisany, z indywidualnym podejściem do każdej uczelni, do której aplikujesz. Ważne jest, aby wyróżnić się spośród innych kandydatów i przekazać swoją determinację i zainteresowanie danym obszarem studiów.

Referencje od nauczycieli lub pracodawców

Referencje, czyli rekomendacje od nauczycieli, mentora lub pracodawcy, mogą mieć duże znaczenie podczas procesu aplikacyjnego. Uczelnie zagraniczne często oczekują, że dostarczysz przynajmniej dwie lub trzy referencje, które potwierdzą Twoje umiejętności i potencjał.

Ważne jest, aby poprosić o referencje osoby, które dobrze Cię znają i mają pozytywne zdanie na Twój temat. Upewnij się, że dajesz im wystarczająco dużo czasu na przygotowanie referencji.

 

Tłumaczenie dokumentów

Ważnym krokiem, który trzeba podjąć przy ubieganiu się o studia za granicą, jest także  przetłumaczenie wszystkich dokumentów. Prawie zawsze wymagane jest przełożenie wszelkich dokumentów edukacyjnych, takich jak świadectwo ukończenia liceum czy świadectwo maturalne, na język obcy używany w kraju (lub język angielski), w którym planujemy studiować.

Tłumaczenie dokumentów jest istotne, ponieważ uczelnie muszą mieć pełną wiedzę o naszym dotychczasowym wykształceniu i osiągnięciach.

Pamiętajmy, że w przypadku tłumaczenia dokumentów należy korzystać z usług profesjonalistów (tłumaczy przysięgłych), aby uniknąć błędów i nieporozumień.

Aplikowanie o stypendia bądź finasowanie studiów

Aplikowanie o stypendia bądź finasowanie studiów

Studia za granicą często wiążą się z wysokimi kosztami, takimi jak czesne, koszty utrzymania, podróże czy zakwaterowanie. Dlatego też wielu studentów poszukuje stypendiów lub innych form wsparcia finansowego.

Wymaga to jednak starannego planowania i aplikowania z dużym wyprzedzeniem i dokładnej analizy dostępnych opcji, ponieważ wiele z nich wymaga dodatkowych dokumentów dotyczących m.in. sytuacji majątkowej rodziny przyszłego studenta.

Alternatywnie, niektórzy studenci decydują się na podjęcie pracy na pół etatu lub szukają innych form zatrudnienia, na przykład na swojej uczelni, aby sfinansować swoje studia.

Ważne jest, aby rozważyć różne możliwości i znaleźć rozwiązanie, które najlepiej pasuje do indywidualnych potrzeb i sytuacji finansowej.

Zapoznanie się z nowym krajem

Zapoznanie się z nowym krajem

Studia za granicą to nie tylko rozwój intelektualny, ale również wyjątkowa okazja do poznania nowego kraju, jego kultury i tradycji. Przed wyjazdem warto zapoznać się z niektórymi aspektami życia w danym kraju, aby łatwiej było się zaadaptować i cieszyć z nowego środowiska.

Warto posiadać podstawową wiedzę na temat tamtejszej kultury, historii i stylu życia. Dzięki temu będziesz miał pewne pojęcie o tym, czego możesz się spodziewać po przyjeździe do nowego kraju.

Jest to kluczowe dla lepszego zrozumienia otoczenia i nawiązania kontaktów z lokalną społecznością.

Formularz uniwersalny
Napisz do nas, a pomożemy Ci dostać się na studia za granicą
Aplikacja na studia za granicą z Eduworld

Aplikacja na studia za granicą z Eduworld

Aplikując z nami zyskujesz gwarancję, że cały proces aplikacji będzie dla Ciebie nie tylko znacznie prostszy i dużo mniej czasochłonny, ale przede wszystkim skuteczny. Aplikując z naszym kompleksowym wsparciem możesz liczyć na pomoc od A do Z.

W Eduworld każdego roku pomagamy wielu osobom w rekrutacji na studia za granicą.

 

Jak wygląda aplikacja z naszym kompleksowym wsparciem?

Nie tylko pomożemy Ci w wyborze odpowiednich kierunków studiów, stworzymy plan A, B i C, który zmaksymalizuje Twoje szanse; ale także zadba o to, aby Twoja aplikacja była tak silna, jak tylko może być - poprzez stworzenie CV, listu motywacyjnego i referencji, która wyróżnią Cię spośród reszty kandydatów oraz wzorowe przygotowanie do ew. rozmowy kwalifikacyjnej. Złożymy również za Ciebie aplikację w systemach aplikacyjnych, dzięki czemu będziesz mieć pewność że cały proces został wykonany poprawnie. Dodatkowo możesz liczyć na pomoc w kwestiach organizacyjnych wyjazdu takich jak: stypendia, formalności, praca, konto bankowe, ubezpieczenia itd.

Chcesz aplikować z naszym wsparciem? Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas na adres mailowy: kontakt@eduworld.pl albo przez dowolny kanał social mediów lub umów się na bezpłatną konsultację, wypełniając formularz na dole tej strony lub po kliknięciu przycisku „bezpłatna konsultacja”

Formularz uniwersalny
Napisz do nas, a pomożemy Ci dostać się na studia za granicą
Home - Spełnienie marzeń masz na wyciągnięcie ręki

Spełnienie marzeń Masz na wyciągnięcie ręki

Nasza filozofia

Masz pytania? Skontaktuj się z nami