Holandia - koszt studiów, stypendia, wsparcie finansowe - zrozum koszty w Holandii
Bezpłatna konsultacja
Blog

Merytorycznie o studiach za granicą.

04.07.2023
Holandia

Koszty studiów i wsparcie finansowe w Holandii

Spis treści
1

Koszty studiów i wsparcie finansowe w Holandii- wstęp

2

Ile kosztuje studiowanie na holenderskich uczelniach?

3

Ile kosztuje życie w Holandii?

4

Jaki rodzaj wsparcia finansowego mogę otrzymać w Holandii?

5

Czym jest Basic Grant?

6

Czym jest Supplementary Grant?

7

Czym jest Regular Loan?

8

Czym jest Travel Product?

9

Czym jest Tuition Fees Loan?

10

Czym jest Rent Benefit?

11

Praca w trakcie studiów w Holandii

12

Koszty studiów i wsparcie finansowe w Holandii- podsumowanie

13

Aplikuj na studia w Holandii z Eduworld

Koszty studiów i wsparcie finansowe w Holandii- wstęp

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie są faktyczne koszta uniwersytetów w Holandii? Jeśli tak, dobrze trafiłeś! Ten wpis na blogu odpowie na wszystkie Twoje pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące kosztów związanych ze studiowaniem w tym malowniczym kraju. Przygotuj się na podróż przez aspekty finansowe, które mogą wpłynąć na Twoją decyzję o studiowaniu w Holandii. Pamiętaj, dobrze zrozumiane koszty to pierwszy krok do spełnienia Twojego marzenia o studiach za granicą!


Po przeczytania tego artykułu zajrzyj na podstronę studia w Holandii, gdzie uzyskasz ogólne informacja o edukacji w tym kraju.

 

Ile kosztuje studiowanie na holenderskich uczelniach?

Studenci na państwowych uniwersytetach w Holandii są zobowiązani do płacenia rocznej opłaty w wysokości 2530€. Opłata za pierwszy rok studiów jest o połowę niższa, wynosząca 1265€.

Ile kosztuje życie w Holandii?

Ile kosztuje życie w Holandii?

Koszt życia studenckiego w Holandii może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak miasto, w którym zamierzasz studiować, styl życia, który prowadzisz, i czy zamierzasz mieszkać na kampusie uniwersyteckim czy wynajmować prywatne mieszkanie.

Poniżej znajduje się przykładowy rozkład kosztów:

  • Czynsz: Miesięczny czynsz za pokój studencki może wynosić od 200 do 300 euro, wyjątkiem jest Amsterdam, gdzie ceny zaczynają się od 600 euro
  • Jedzenie: Koszt jedzenia może wynieść około 200 euro miesięcznie, jeśli samemu gotujesz większość posiłków.
  • Transport: Wielu studentów korzysta z rowerów jako głównego środka transportu, co jest relatywnie tanie. Bilet na publiczny transport kosztuje około 90 euro na miesiąc.
  • Osobiste wydatki i rozrywka: Te koszty będą zależeć od twojego stylu życia, ale średnio wynoszą około 100-200 euro miesięcznie.

 

Studenci w Holandii mogą oczekiwać, że miesięczne wydatki wyniosą między 800 a 1050 euro. 

Jaki rodzaj wsparcia finansowego mogę otrzymać w Holandii?

Jako student w Holandii, istnieje kilka rodzajów wsparcia finansowego, na które możesz się ubiegać. Oto kilka przykładów:

  • Basic Grant
  • Supplementary Grant
  • Regular Loan
  • Travel Product
  • Tuition Fees Loan
  • Rent Benefit

Czym jest Basic Grant?

Od roku akademickiego 2023/24 wprowadzono nowy grant, zwany Basic Grant, który będzie obowiązywał przez kilka lat (przynajmniej na czas trwania studiów).

Dla studentów mieszkających w domu rodzinnym przewidziano wsparcie w wysokości 110,30 euro. Natomiast dla tych,  mieszkających poza domem rodzinnym wynosi 439€.

Warunkiem otrzymywania Basic Grant jest praca przynajmniej 56 godzin w miesiącu (średnio 14 godzin w tygodniu).

Formularz uniwersalny
Napisz do nas, a pomożemy Ci dostać się na studia za granicą
Czym jest Supplementary Grant?

Czym jest Supplementary Grant?

Supplementary Grant to dodatkowy grant przeznaczony dla studentów, którego maksymalna kwota wynosi 430 euro miesięcznie.Wysokość przyznanego grantu jest obliczana na podstawie dochodu rodziców studenta. 

Ten grant jest bezzwrotny pod warunkiem ukończenia studiów w ciągu 10 lat.  Ważne jest również, że ten grant jest dostępny od 18. roku życia.

Aby spełnić warunek otrzymania pożyczki, student musi pracować co najmniej 56 godzin miesięcznie.

Czym jest Regular Loan?

Regular Loan to standardowa pożyczka oferowana studentom. Maksymalna kwota pożyczki wynosi łącznie do 1000 euro i zależy także od wysokości przyznawanego nam Supplementary Grant. Oprocentowanie  wynosi 0,5%.

Aby uzyskać pożyczkę, student musi spełnić warunek zatrudnienia na poziomie co najmniej 56 godzin miesięcznie. Dodatkowo, pożyczka jest dostępna od 18 roku życia.

Spłata pożyczki rozpoczyna się po 2 latach od ukończenia studiów oraz po osiągnięciu dochodu na poziomie co najmniej 1500 euro. Pożyczkę można spłacać przez okres 35 lat. Jeśli po tym czasie nie uda się całkowicie ją spłacić, pozostała część długu zostanie umorzona.

Czym jest Travel Product?

Czym jest Travel Product?

Dzięki Travel Product studenci mają możliwość podróżowania za darmo transportem publicznym od poniedziałku do piątku. Dodatkowo, w weekendy obowiązuje zniżka w wysokości 40%.

Warunkiem jest studiowanie na studiach dziennych i możesz go otrzymać nawet jeśli nie masz jeszcze 18 lat.

Obowiązkowe jest także ukończenie studiów w ciągu 10 lat. Jeśli nie zostaną ukończone w tym okresie, zostaje nałożone obciążenie opłatą w wysokości 104 euro za każdy miesiąc korzystania z darmowego lub zniżkowego transportu.

Czym jest Tuition Fees Loan?

Tuition Fees Loan to pożyczka, która jest przeznaczona na pokrycie opłat za czesne na uczelni. Kwota pożyczki jest wypłacana bezpośrednio do uczelni.

Jedną z korzystnych cech tej pożyczki jest to, że nie jest konieczne podjęcie pracy w celu jej otrzymania. Oprocentowanie pożyczki jest niskie, mniejsze niż 1%.

Warto również zauważyć, że można jednocześnie otrzymywać także inne formy wsparcia finansowego, takie jak Supplementary Grant  oraz Regular Loan.

Formularz uniwersalny
Napisz do nas, a pomożemy Ci dostać się na studia za granicą
Czym jest Rent Benefit?

Czym jest Rent Benefit?

Rent Benefit to grant przyznawany na pokrycie kosztów wynajmu mieszkania. Wysokość przyznanego grantu zależy od dochodu oraz kosztów wynajmu. Zazwyczaj oscyluje ona między 100€ a 200€ miesięcznie.

Aby otrzymać ten grant, istnieją pewne warunki. Wymagany jest wiek powyżej 18 lat, łączny dochód i kapitał, które nie są zbyt wysokie oraz zamieszkiwanie w samowystarczalnym mieszkaniu, apartamencie lub domu.  

Dodatkowo, aby kwalifikować się do Rent Benefit, koszt wynajmu (oraz rachunków) nie może przekraczać określonych kwot. Dla osób w wieku od 18 do 23 lat, koszt wynajmu nie może przekroczyć 442€ miesięcznie. Natomiast dla osób powyżej 23 lat, limit ten wynosi od 442€ do 763€ miesięcznie.

Praca w trakcie studiów w Holandii

Czy trudno jest pogodzić pracę z nauką w Holandii?

Aby dostać część grantów w Holandii trzeba pracować przynajmniej 56 godzin miesięcznie (średnio 14 godzin tygodniowo) - czy jest to w ogóle możliwe? Dla wielu osób, które znają realia studiowania w Polsce takie połączenie wydaje się niewykonalne.

Natomiast tutaj mamy dobrą wiadomość - Holandia jest krajem numer 1 w Europie jeśli chodzi o procent pracujących studentów (70% wszystkich studentów pracuje). Jest to możliwe, dzięki dobrze działającemu rynkowi pracy, ale także dzięki uniwersytetom, które nie przeciążają studentów zbyt dużą liczba zajęć - podczas studiów w Holandii możesz spodziewać się od 12 do 17 godzin zegarowych zajęć tygodniowo. 

A co z językiem niderlandzkim? Holandia jest jednym z najbardziej zróżnicowanych krajów pod względem kulturowym na świecie, a w języku angielskim mówi tam praktycznie każdy. Dzięki temu brak znajomości języka niderlandzkiego nie jest barierą w znalezieniu pracy.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty zapewne odpowiedź na pytanie "Czy trudno pracować i studiować w Holandii?" przyszła Ci do głowy sama :) W Holandii każdy kto pracę chcę znaleźć - znajdzie ją.

Koszty studiów i wsparcie finansowe w Holandii- podsumowanie

Jak widać w  Holandii istnieją różne formy wsparcia finansowego dla studentów, aby pomóc w pokryciu kosztów studiów.

Studenci z krajów UE mimo rocznej opłaty za studia na państwowych uniwersytetach mogą ubiegać się o różnorodną pomoc finansową, która pomoże im zniwelować koszta. Do takich opcji należą m.in:  Basic Grant, Supplementary Grant czy Student Loan. Ważne jest, aby spełniać określone warunki, które poza studiowaniem na dziennych studiach,określonany jest przez wiek (powyżej 18 lat), posiadaniem pracy w Holandii czy odpowiednich dochodach rodziców. 

Chcesz poznać najważniejsze informacje o studiach w Holandii? Po przeczytaniu tego artykułu wejdź na naszą podstronę Studia w Holandii.

Aplikuj na studia w Holandii z Eduworld

Aplikuj na studia w Holandii z Eduworld

Aplikując z nami zyskujesz gwarancję, że cały proces aplikacji będzie dla Ciebie nie tylko znacznie prostszy i dużo mniej czasochłonny, ale przede wszystkim skuteczny. W Eduworld każdego roku pomagamy setkom osób w dostaniu się na wymarzone studia za granicą. Aplikując z naszym kompleksowym wsparciem możesz liczyć na pomoc od A do Z.

Jak wygląda aplikacja z naszym kompleksowym wsparciem?
Nie tylko pomożemy Ci w wyborze odpowiednich kierunków studiów, stworzymy plan A, B i C, który zmaksymalizuje Twoje szanse; ale także zadba o to, aby Twoja aplikacja była tak silna, jak tylko może być - poprzez stworzenie CV, listu motywacyjnego i referencji, która wyróżnią Cię spośród reszty kandydatów oraz wzorowe przygotowanie do ew. rozmowy kwalifikacyjnej. Złożymy również za Ciebie aplikację w systemach aplikacyjnych, dzięki czemu będziesz mieć pewność że cały proces został wykonany poprawnie. Dodatkowo możesz liczyć na pomoc w kwestiach organizacyjnych wyjazdu takich jak: stypendia, formalności, praca, konto bankowe, ubezpieczenia itd.

Więcej informacji na temat naszego kompleksowego wsparcia w aplikacji znajdziesz na podstronie "kompleksowa pomoc w aplikacji".


 
Chcesz aplikować z naszym wsparciem? Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas na adres mailowy: kontakt@eduworld.pl albo przez dowolny kanał social mediów lub umów się na bezpłatną konsultację, wypełniając formularz na dole tej strony lub po kliknięciu przycisku „bezpłatna konsultacja”.

Formularz uniwersalny
Napisz do nas, a pomożemy Ci dostać się na studia za granicą
Home - Spełnienie marzeń masz na wyciągnięcie ręki

Spełnienie marzeń Masz na wyciągnięcie ręki

Nasza filozofia

Masz pytania? Skontaktuj się z nami